Faşizm

Published on Ekim 17th, 2020

0

Münih’te 2 Kürde, 5 Türkiyeli faşist saldırdı

Dün gece Münih’te iki Kürde ırkçı saldırı oldu. Türkiyeli ırkçılar tarafından, şehir içi otobüsünde sözlü saldırıya uğrayan iki Kürt, fiziki şiddete de maruz kaldı.

Dün gece Münih’in Westend semtinde düzenlenen ırkçı saldırıda, iki Kürt, şehir içi otobüsünde ırkçı Türkiyeli milliyetçilerinden oluşan beş kişilik bir grup tarafından sözlü saldırıya uğradı ve dövüldü. Kurbanlar, “Exxil” adıyla tanınan Kürt rapçi İnan Ercik (Exxil) ve aktivist Azad Yusuf Bingöl. Saldırıda Ercik’in burnu kırıldı ve yüzünde kesikler oluştu. Bingöl’ün de vücudun üst kısmında çürükler oluştu.

Ne oldu? İki Kürt, dün gece Gollierplatz’da bir otobüste oturuyorlardı ve 5 kişiden oluşan bir grup Türkiyeli faşist otobüse bindikten kısa süre sonra onlara saldırmaya başladı. Faşistler, Ercik’in yeşil-kırmızı-sarı Kürdi renklerindeki puşisini görünce hemen o tarafa yöneldiler. Irkçılar, “Türk bayrağını asla indiremeyecek, anavatanımızı bölmeyeceksiniz!” gibi sözler sarf ederek, tişörtlerinde bulunan Türkiye bayrağını sürekli öptüler. Daha sonra sakin olmalarına ve saldırıdan kaçınmak istemelerine rağmen Ercik ve Bingöl’e fiziki saldırıya başladılar.

Otobüs tamamen doluydu ama cesaret yoktu

Otobüs nispeten doluydu, ancak kimse yardımlarına gelmedi, bu yüzden grup ikisine defalarca saldırabildi, vurabildi ve tekmeleyebildi. Faşistlerden biri de yüzlerine tükürdü. Otobüs şoförü polisi aradığında saldırganlar kaçtı.

Maalesef saldırı esnasında, otobüs tamamen dolu olmasına rağmen faşistlere müdahale edebilecek “duyarlı cesaret” çıkmadı.

Saldırı, otobüsteki güvenlik kameraları tarafından görüntülendi. Polis kayıtları güvence altına aldı. Aktivist Azad Yusuf Bingöl, İnan Ercik gibi kendisinin de hastanede tedavi altına alınması gerekirken, polisler tarafından karakola götürüldü. Soruşturmada yetkililer saldırıyı apolitik bir kavga olarak yorumlamak istediler. İki Kürt ise şikayette bulundu.

Bu saldırıyla birlikte, Almanya ve Avusturya başta olamk üzere, Avrupa’nın bir çok yerinde yoğunlaşan Türk Devleti-AKP/MHP-MİT üçgeni destekli faşist saldırılara bir yeni daha eklenmiş oldu.


(ANF Almanca)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑