Sömürgecilik

Published on Eylül 19th, 2020

0

Musa Anter katledilişinin 28’inci yılında iki merkezde anılacak

Kürt bilgesi Musa Anter (Apê Musa) katledilişinin 28’inci yılında Diyarbakır’da vurulduğu yerde ve Mardin Nusaybin’deki kabri başında anılacak. Adına düzenlenen yarışmada ödül kazananlara ise İstanbul’daki törende ödülleri verilecek. 

20 Eylül 1992 tarihinde JİTEM tarafından katledilen Kürt bilgesi Musa Anter (Apê Musa) için yitirilişinin 28’inci yılında Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) tarafından yarın iki merkezde anılacak. 

Anter için ilk anma katledildiği yer olan Diyarbakır’ın Seyrantepe Semtine bağlı Cumhuriyet Mahallesi 442’nci Sokak’ta gerçekleştirilecek. Saat 11.00’de başlayacak anmaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yöneticileri, sivil toplum örgütleri, basın meslek örgütü temsilcileri ile gazeteciler katılacak.  

Buradaki törenin ardından Anter’in kabrinin bulunduğu Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Akarsu (Sitîlîlê) Mahallesi’nde kabri başında saat 15.00’de anma yapılacak.

ÖDÜL TÖRENİ İSTANBUL’DA

Öte yandan Musa Anter anısına her yıl düzenlenen ve Yeni Yaşam Gazetesi’nin öncülük ettiği ‘Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Yarışması’nda ödül kazanan isimlere İstanbul’da yarın saat 17.00’de Eşit Haklar İçin İzleme Derneği salonunda düzenlenecek törenle ödülleri takdim edilecek. Pendemi nedeniyle sembolik yapılacak törene katılım sınırlı tutulacak.

(Mezopotamya)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑