Sömürgecilik

Published on Eylül 19th, 2020

0

Musa Anter: Kürtçe ıslık çalıyorum

Musa Anter – Kürtçe Islık hikayesi ya da “Bu kadar güzel Türkçe plak varken ne bok yemeye yurtta Kürtçe ıslık çalıyorsunuz?”
(KÜRTÇE ISLIĞIN VİDEOSU HABERDE)

Ape Musa 20 Eylül 1992’de, 72 yaşındayken Diyarbakır’da faili “meçhul” bir cinayete kurban gittiği söylenir ama JİTEM tarafından katledildiği açıktır. Yani faili JİTEM’dir. Anter’in hayat hikayesinde çok vurucu hikayelerden birisi de başından geçen “Kürtçe ıslık” meselesidir. 1943 yılı İstanbul’unda Kürtçe Islık ‘çaldığı’ için karakola çağırılan ve burada polis tarafından dövülen Musa Anter’in hikayesi şöyle:

“1943 yılında İstanbul’da Dicle Talebe Yurdu müdürü olan Musa Anter, bir gün polislerce yaka paça dönemin birinci şubesine götürülür. Şubeden içeri girer girmez üç- beş polis ve komiser çullanır Anter’in üzerine…

Tekme, tokat küfür…

Sebebini sorar Anter. “Ulan hain oğlu hain. Kusurunu bilmiyor musun?” diye yanıtlar komiser. “Hayır bilmiyorum” deyince Musa Anter, yeni sorusunu yapıştırır komiser “radyonuz yok mudur?” “var” der Anter, “peki pikabınız?” diye devam eden komisere yine “var” cevabını verince Anter, komiser ancak ve sadece Türkiye’de duyabileceğimiz o tarihi cevabın haykırır:

‘Peki it oğlu it, bu kadar güzel Türkçe plak varken ne bok yemeye yurtta Kürtçe ıslık çalıyorsunuz?'”

Musa Anter: Kürtçe Islık Çalıyorum

Kürtçe Islık ÇalıyorumMusa Anter – Kürtçe Islık hikayesi ya da "Bu kadar güzel Türkçe plak varken ne bok yemeye yurtta Kürtçe ıslık çalıyorsunuz?"Ape Musa 20 Eylül 1992'de, 72 yaşındayken Diyarbakır’da faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Anter’in hayat hikayesinde bana çok vurucu hikayelerden birisi de başından geçen “kürtçe ıslık” meselesidir. 1943 yılı İstanbul’unda Kürtçe Islık ‘çaldığı’ için karakola çağırılan ve burada polis tarafından dövülen Musa Anter’in hikayesi şöyle:“1943 yılında İstanbul’da Dicle Talebe Yurdu müdürü olan Musa Anter, bir gün polislerce yaka paça dönemin birinci şubesine götürülür. Şubeden içeri girer girmez üç- beş polis ve komiser çullanır Anter’in üzerine…Tekme, tokat küfür…Sebebini sorar Anter. “Ulan hain oğlu hain. Kusurunu bilmiyor musun?” diye yanıtlar komiser. “Hayır bilmiyorum” deyince Musa Anter, yeni sorusunu yapıştırır komiser “radyonuz yok mudur?” “var” der Anter, “peki pikabınız?” diye devam eden komisere yine “var” cevabını verince Anter, komiser ancak ve sadece Türkiye’de duyabileceğimiz o tarihi cevabın haykırır:‘Peki it oğlu it, bu kadar güzel Türkçe plak varken ne bok yemeye yurtta Kürtçe ıslık çalıyorsunuz?'”

Gepostet von Avrupa Demokrat am Donnerstag, 14. Mai 2020

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑