Japonya

Published on Ağustos 9th, 2021

0

Nagazaki’ye atom bombası atılmasının 76. yılında anma töreni

Japonya’nın Nagazaki kentine atom bombası atılmasının 76. yılında anma töreni düzenlendi.

İkinci Dünya Savaşı’nda Pasifik Muharebeleri’nde Japonya’nın Nagazaki kentinin ABD tarafından bombalandığı 9 Ağustos’un 76’ıncı yılı dolayısıyla kentteki Barış Anıtı’nda anma töreni düzenlendi.

Tören, kente bombaların atıldığı saat olan 11.02’de (yerel saatle) bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Burada konuşan Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, “Atom bombalarına maruz kalmış tek ülke olarak, uluslararası toplumun adım adım ‘nükleer silahlardan arınmış bir dünya’ idealine doğru taşınması, Japonya’nın değişmez vizyonudur.” dedi.

Suga, hükümetin, “hibakuşa” diye bilinen atom bombasından etkilenenlere kapsamlı yardım faaliyetlerine devam edeceğini ve nükleer silahsızlanmanın savunucuları ile iş birliğini sürdüreceğine vurgu yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres de Covid-19 salgını nedeniyle katılamadığı törene mesaj gönderdi.

Guterres, “BM savaş felaketini önlemek amacıyla inşa edildi. Bu amaç doğrultusunda, bugüne kadar üretilmiş en ölümcül silahları ortadan kaldırmaya çalışmak tüm üye devletlerin üzerine düşmektedir” dedi.

Nagazaki Belediye Başkanı Taue Tomihisa da nükleer silahların tehlikelerine karşı uluslararası toplumun sesini yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Taue, “Nükleerden arınmış bir dünya için liderler bu tür silahların azaltılması amacına bağlı kalmalı. Sivil toplum da liderleri bu doğrultuda teşvik etmelidir” dedi.  (ETHA)


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑