Halklar ve İnançlar

Published on Ocak 20th, 2021

0

Nürnberg’de Hrant Dink Anmasına, Rakel Dink’ten mesaj

Yayın yönetmenliğini yaptığı AGOS Gazetesi önünde 19 Ocak 2007 yılında katledilen Hrant’i  14. ölüm yıldönümünde anma etkinliği; Nürnberg`de kötü hava  koşulları ve Pandemi önlemlerinin sınırlayıcı etkisine rağmen kitlesel şekilde  gerçekleşti.

Nürnberg Hrant`ın Dostları Platformu tarafından her yıl gerçekleştirilmekte olan anma etkinliği saat 17.00 de Villa Leon Kültür Evinin bahçesindeki Barış ağacı etrafında, Gasparyan`ın Ermenice müziği eşliğinde saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşu ardından Hrant`ın Dostları Platformunu oluşturan tüm kurumlar (AGEB, AGİF, AKM, ASM, ATİF, Bir-Kar, DİDF, Medya Halkevi, PARTİZAN, SYKP) Nürnberg adına ortak açıklama Almanca olarak okundu.*

Platformun konuşmasının bitiminde Hrant Dink`in eşi Rakel DİNK`ten anma etkinliği için gönderilen video mesajı yayınlandı.
Rakel Dink, anma etkinliklerinde bulunan kitleyi selamlayarak, bu anmalar ve dayanışmalar bize güç veriyor. 14 Yıldır süren yargılamalarda Türkiye bağırsaklarını temizleyebilir ve umutlar yeşerebilirdi. Ancak davanın seyri ve gidişat pek umut verici değil. Türkiye`de insanlar konuşamaz oldu. Zorluklarla yetişen gençler savaşta ölüyor. Ölenlerin ardından binbir yalan söyleniyor. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum diyerek sunduğu mesaj 4 dakika sürdü. Kitlenin ilgiyle izlediği mesaj sonrası alkışlar yükseldi.

1 saat süren anma etkinliği programında, Nürnberg Ermeni Cemaati adına Dr. Margaret Assoian-Link`in yolladığı mesaj okunurken, Ermeni Cemaatinden Papaz Poder Aygik Hovhannisyan dualar eşliğinde Hrant`ı anma seremonisi gerçekleştirdi.

Etkinliğe şiir ve müzikal olarak Musa Karaalioğlu, Funda Alatalı, Merlin May katkı sundular. Lazca, Ermenice,Türkçe ve Kürtçe şarkı ve ezgiler seslendirdiler.

Etkinlikte; ” Faşizme inat,Kardeşimsin Hrant!” sloganı atıldı.

*Platform adına yapılan konuşmada şunlara yer verildi; 

KATLEDİLİŞİNİN 14. YILINDA HRANT DİNK’İ ANIYORUZ !

Bizler, Sevgili Hrant Dink – Ahparig`imizi anarken bir kez daha ifade ediyoruzki ; Katillerin eline silah veren, onları cesaretlendiren, cinayeti örgütleyen, soruşturmayı karartan soykırım geleneğinin devamcısı Türk devletidir.

Hrant Dink cinayeti, Türk devletinin tarihindeki siyasal cinayetlerden birisidir. Katliamın karar vericileri ve siyasal iklimi hazırlayan bu devletin kendisidir.

Katillerin, Polis ve Jandarma ile birlikte Hrant Dink katledildikten sonra zafer edasıyla, Türk bayrağıyla poz vermeleri, ırkçı, tekçi , azınlık milliyetlere karşı uygulanan sistematik devlet genetiğin devamlılığına da işarettir.

Yılan hikayelerine dönen sözde yargılamalar ve tetikçinin tutuklanması, katliamın gerçek yüzünün açığa çıkarılmasını gölgelemeye dönüktür.Hrant Dink’in kalleşçe arkadan vurularak katledilmesiyle, Ermeni ulusunun soykırımdan geçirilmesi devam etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun son sürecinde idareyi oluşturan İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin devamcıları olanların kurduğu, TC devletinin tüm hükümetleri ve bugünkü AKP- MHP koalisyon İktidarı, tüm gerici klikler, tüm burjuva düzen partileri arkaik tarihsel katliamcı- jenosıdçi mirası sahiplenmektedirler. Egemen sınıflar hala şovenizm zehirini pompalayarak, tarihleriyle yüzleşmekten kaçmaktadırlar.

Kuruluşundan günümüze tek millet, tek vatan, tek bayrak tek dil argümanlarıyla; Tekçilik zehri üzerinden Türk egemen sınıflarının menfaatlerine uygun olarak Cumhurbaşkanlığı devlet sistemi üzerinden yeniden inşa edilmeye çalışılan Türk devleti, bugünde aynı ırkçı, şoven geleneğini sürdürmekte “Türkün Türkten başka dostu yoktur” gibi ırkçı hezeyanla, hem içte hemde sınır ötesi coğrafyalarda, Kürt ulusuna, emekçilere, ve azınlıklara yönelik olarak katliamları, inkarcılığı, baskıyı devam ettirmekte ve desteklemektedirler.

Son dönemde Ermenistan- Karabağ- Azerbeycan arasında cereyan eden sorunda, Türk devletinin tüm kliklerinin Azerbeycan devletine desteği ve Ermeni ulusuna yönelik tarihi düşmanlığı bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır.

Bizler, halkları birbirine düşman ederek, milliyetçilik ve şovenistlik üzerinden çıkartılan savaş, çatışma ve kavgaların son bulmasını, Dünyanın tüm halklarının, uluslarının, inançlarının eşit, özgür ve kardeşçe yaşamasından yana olarak, her türden milliyetçiliği ve ırkçılığı lanetliyoruz.

Katledilişinin 14.yılında Hrant Dink’ı andığımız bu süreçte, Türkiye`de yine ağır baskılar, takibatlar, muhalif aydın, siyasetçilere yönelik baskılar artarak devam ediyor. İşçi ve emekçiler asgari ücretliler yoksulluğa mahkum edilirken, Türk Ordusunun , Kürt Ulusal kurtuluş mücadelesine ve komşularına karşı, savaş bütçeleri ve silahlanmasına yönelik yatırımlar artırılıyor.

Alevilerin ve Ermenilerin evleri işaretleniyor, Kürtlere saldırılıyor, Kürt siyasetçiler tutuklanıyor, Türk egemenlerinin ve AK Saray rejiminin hizmetindeki yargı üzerinden her türlü hukuksuzluk yapılıyor. Hapishaneler de devrimci,sosyalist, komünist siyasi tutsaklar izalosyon altında, Demirtaş ve Yüksekdağ gibi onlarca HDP`li rehin, Avukat Aytaç Ünsal ve Leyla Güven yeniden tutuklu. Sürgüne zorlanan Gazeteci ve aydınlara onlarca yıl hapis cezaları veriliyor. Toplum sindirilerek tam bir baskı ve faşizm uygulanıyor.

Özgür, sömürüsüz, tam eşit, barış içinde yaşanabilecek bir ülkenin kurulması ve tüm katliamların, sorumluları ve katillerden hesap sorulacağı günlerin elbet bir gün geleceği ve bunun faşizme karşı birlikte mücadele edilerek başarılacağı umuduyla; Hrant Dink`I mücadelemizde her daim yaşatacağımızı ve Onu saygıyla anacağımızı bir kez daha yineliyoruz.” denildi.

AHM Nürnberg

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑