Almanya

Published on Eylül 22nd, 2021

0

Nürnberg’te Banu ile Dayanışma Konseri

Ver.di Sendikası ve Banu ile Dayanışma Platformu tarafından Nürnberg kentinde Aralık 2020 tarihinden bu yana yapılan Banu ile Dayanışma eylemlerinin kazanımla sonlanması dün Z Bau’da yapılan bir Müzikal Konserle sonlandı.

Konserin açılış konuşmasını yapan Ver.di Sendikası temsilcisi Ulli Schneeweiß ;  Sistemli yapılan eylemler ve geniş kamuoyu desteği Bavyera iç işleri bakanlığı ve  Nürnberg Yabancılar Dairesine geri adım attırdı. Banu`yu sınır dışı etme çaba ve girişimlerini şimdilik askıya aldılar. Ancak bu mücadelemizin bittiği anlamına gelmez. Yeni bir baskı ve girişim olduğunda yine Verdi Sendikası ve Demokratik güçler harekete geçecek Komünist fikirlerinden dolayı yargılanmaya çalışılan Dr. Banu`ya sahip çıkılacaktır.” dedi.

Konsere, “Banu Kalacak!” eylemine destek veren tüm devrimci, demokratik kurum temsilcileri, dernekler, Doktorlar, Avukatlar, Sendika ve Parti temsilcilerinden oluşan kalabalık bir kitle katıldı.
Banu ile Dayanışma eylemlerine katılan 7 adet Müzik grubu Konserde sahne aldı ve değişik dillerde şarkı söyleyerek coşkulu bir atmosfer yarattılar.

Emperyalist politikalar ve savaşlar sonucu, Akdeniz`de sulara gömülen ve göç yollarında mülteci kamplarında zorluklar içinde yaşamak durumunda bırakılanlara yardım amaçlı konuşma gerçekleştirildi ve gönüllü bağış toplandı.

Konserin ortalarında  Ver.di göçmenler sözcüsü Charlyn Johnson tarafından Dr. Banu Büyükavcı sahneye davet edildğinde; alkışlar eşliğinde Yaşasın Enternasyonal Dayanışma sloganı haykırıldı.
Dr. Banu Büyükavcı gerek TKP/ML Münih Davası döneminde, gerekse Mahkeme sonrası “Sınır dışı” etme girişimler ve çabaları döneminde dayanışma gösteren, duyarlılıkla eylemlere katılan tüm herkese teşekürlerini ilettiği konuşmasında ; Ne ben Teröristim nede devrimci ve komünist Mücadele yürüten TKP/ML, Devrimci Mücadele her yerde Meşrudur ve Yargılanmaz, Engellenemez ! Alman devletinin, İç işleri bakanlığının  “Terörist ”  suçlamalarını reddediyorum. Terörist olan emperyalistlerdir, Türk Devletidir. Bombalar yağdırarak, savaşlar çıkartarak insanları katledenlerdir. Biz devrimciyiz ve sınırsız, sömürüsüz, baskısız özgür bir yeni dünya için mücadele ediyoruz. Ben de bu mücadeleye elimden geldiğince destek oluyorum, olacağım! Devrimci demokrat çevrelerin ve Kamuoyunun desteği ve dayanışması ile alınan sonucu, karalamaya ve çamur atmaya çalışanlar bilsinki; Ben her yerde ve koşulda inandığım ve savunduğum devrimci fikirler için mücadele etmeye devam edeceğim. Bunu kimse engelleyemeyecek! diyerek, Peru’da 9 yıl boyunca tecrit işkencesine tabi tutulan ve katledilen Başkan Gonzalo`yu andı ve Yaşasın Marksizm- Leninizm – Maoizm ! Yaşasın Devrimci dayanışma, Politik Tutsaklara Özgürlük ! sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.
Dr. Banu`nun kionuşması bittiğinde kitle , ” Hoch die Internationale Solidarität!” sloganlarını gür bir şekilde haykırdı.
Daha sonra, Müzik eşliğinde çeşitli uluslardan insanların olduğu Konserde danslar edildi. Dayanışma konseri coşkulu şekilde sonlandı.

AHM- Nürnberg

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑