Eğitim

Published on Kasım 24th, 2021

0

“Öğretmenliği kutsamaktan vazgeçin, sorunlarımıza çözüm üretin”

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “24 Kasım’ın 12 Eylül zihniyetinin ve günümüzdeki temsilcilerinin oluşturmak istediği örgütsüz ve itaatkâr öğretmen profilinin idealleştirildiği simgesel bir gün olduğunu” söyledi.

Eğitim ve Bilim Emekçilerin Sendikası (Eğitim-Sen) 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ilişkin açıklama yaptı.

Genel merkez binasında yapılan açıklamada konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “24 Kasım’ın 12 Eylül zihniyetinin ve günümüzdeki temsilcilerinin oluşturmak istediği örgütsüz ve itaatkâr öğretmen profilinin idealleştirildiği simgesel bir gün olduğunu” söyledi.

“Öğretmenlerin maaşı 2 buçuk kat eridi”

“Her 24 Kasım’da öğretmenliğin kutsallığından, ‘onurlu bir meslek’ olduğundan söz edilmesinden vazgeçilmesini ve sorunlarımıza kalıcı çözümler üretilmesi istiyoruz” diyen Kurul şöyle devam etti:

“1 doların ortalama 1.81 TL olduğu 2012 yılında, 1.769 TL aylık alan 9’uncu derece 1’inci kademedeki bir öğretmen, maaşıyla 977 ABD doları alabiliyorken, bugün aynı derece ve kademede 4 bin 960 TL alan bir öğretmenin maaşı 24 Kasım saat 10.00 itibariyle 383 ABD doları seviyesine inmiştir.

9/1 derecedeki bir öğretmenin maaşı son 10 yılda, dolar bazında 2,5 kat eridi. Dolar kurunun sürekli artması yaşanan erime sürecinin artarak devam edeceğini gösteriyor.

“Yaşam koşullarımız iyileştirilsin”

Benzer bir şekilde 2012 yılında 9/1 derecedeki bir öğretmen, maaşı ile 10 çeyrek altın, 2013 ve 2014’te 14 çeyrek altın alabiliyorken, şu anda aynı derecedeki öğretmen aldığı maaşla ancak 4 çeyrek altın alabilmektedir.

Yıllardır yaşadığımız sorunlara somut ve kalıcı çözümler üretilmesini istiyor. Bizler, öğretmenlerin ‘hükümet memuru’ yapılmasını, öğretmen ve yönetici atamalarının siyasi torpillerin gölgesinde yapılmasını değil; nitelikli eğitimin nitelikli öğretmenle mümkün olabileceği gerçeğinden hareketle, çalışma ve yaşam koşullarımızın iyileştirilmesini istiyoruz.

Dünyanın her yerinde eğitim emekçileri siyasi iktidarlara değil; halka ve öğrencilerine karşı sorumludur. Aksi yöndeki tüm politika, uygulama ve dayatmalara rağmen hükümetin değil, halkın öğretmeni olmak için mücadele ediyoruz.”

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑