LGBTİQ+

Published on Temmuz 3rd, 2020

0

Özdemir Erdoğan’dan yine çirkin Zeki Müren yorumları


Halk TV’de Enver Aysever’e konuk olan Özdemir Erdoğan: “Bir Allah’ın kulu Paşası çıkıp da, ‘Ya buna Madam deyin, başka bir şey söyleyin ama Paşa demeyin orduyu ilgilendiriyor bu’ demedi”. Özdemir yıllar önce, 2002’de Müren hakkında homofobik yorumlarda bulunmuştu.


Halk TV’de Enver Aysever’e konuk olan Özdemir Erdoğan, Zeki Müren’in ilk çıktığı zamanlarda 1. sınıf şarkı söylediğini ancak daha sonra özel hayatı nedeniyle kötü örnek olmaya başladığını söyledi.

Özdemir Erdoğan, Enver Aysever’in programında Zeki Müren’e ilişkin şunları söyledi: “Zeki Müren 1952 senesinde çıktığı vakit, smokiniyle 1. sınıf şarkı söyleyen biriydi. Sesi de pırlanta gibi çok güzel bir sesti.

Ama özel hayatı sebebiyle 60’ların sonunda kötü şarkı söylemeye başladı ve kötü örnek olmaya başladı. ya bu adama Paşa dediler!… Bir Allah’ın kulu Paşası çıkıp da, ‘Ya buna Madam deyin, başka bir şey söyleyin ama Paşa demeyin orduyu ilgilendiriyor bu’ demedi.

Böyle bir şey olur mu? Özel hayatı bozulmuştur, mini eteğiyle körüklenmiştir. Rol model olmuştur. Sonra bir sürü kötü örnekleri çıktı. Elton John hiçbir zaman böyle pespayelik yapmadı. Piyanosunun başına oturdu adam gibi çıktı şarkı söyledi.” diye konuştu.

2002’de aynı çirkinliği yaptı

Yine aşağıda, 2002 yılında aynı şekilde çirkin seksist, homofobik ya da transfobik açıklamalarda bulunan Erdoğan hakkında o dönem Hürriyet’te çıkan haberi veriyoruz:

Pop müziğin bestecilerinden Özdemir Erdoğan’ın önceki gün bir televizyon programında yaptığı konuşmalar, müzik dünyasında büyük tepkilere neden oldu.

‘‘Köyden kente göç ve müzik olgusu’’nun tartışıldığı programda Özdemir Erdoğan, ‘‘Tarkan ve Zeki Müren’in homoseksüelliğin yaygınlaşmasına neden olduğunu’’ ima etti. Sanat ve sanatçıların devlet denetiminde olduğu yıllarda Zeki Müren’in uzun, ojeli tırnakları ve rimeliyle ortaya çıktığını, kitlelere konser verdiğini söyleyen Özdemir Erdoğan, bunun sonucunda da sokak kenarlarında ‘‘değişik görünümlü insanlar’’ görülmeye başlandığını söyledi. Özdemir Eroğan’ın bu sözleri, sanat dünyasını ayağa kaldırdı.

NE DEDİLER

YILMAZ MORGÜL : Ölülerin arkasından konuşmak çok ayıptır

Zeki Müren çok büyük bir sanatkarımızdır. Ölmüş bir insanın arkasından asla yorum yapılmamalıdır. Bu konuşmasının ne insanlıkla ne de sanatla bağdaştırıyorum. Bu ifadeleri, bizim gibi yeni yetişen genç sanatçılara çok kötü bir örnek olarak görüyorum…

FERİHA TUNCELİ : Müren’in sağlığında niye konuşmadı acaba

Zeki Müren’in hocası Feriha Tunceli, ‘‘Müren’i devlet de biliyordu, halk da. Özdemir’in bu şekilde konuşması çok ayıp. Kendisi sürekli Türk musikisinin ardından atıp tutuyor, sonra da Türk müziği okumaya kalktı. Ne hakla? Kendisini beğenirim ama çok küstah’ dedi.

FATİH ÜREK : Ben onu aklı başında bir insan sanırdım

Kaçında yüzyılda yaşıyoruz. Özdemir Erdoğan’ı aklı başında biri zannediyordum. Müzik ile içi çe olan insanların bu tür konularda yorum yapmasını kınıyorum. Hem günahtır hem de ayıptır. Zeki Müren’i örnek aldılar diye bir şeyi kabul etmiyorum. Bence Erdoğan bundan sonra güzel besteler yapsın…


(Halk TV , Sözcü, Hürriyet, Avrupa Demokrat)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑