Latin Amerika

Published on Ağustos 8th, 2021

0

Peru’da hükümet karşıtı protesto

Güney Amerika ülkesi Peru’nun başkenti Lima’da, meclis binası önünde toplanan bir grup, geçtiğimiz günlerde yemin ederek göreve başlayan Devlet Başkanı Pedro Castillo karşıtı gösteri düzenledi.

Güney Amerika ülkesi Peru’nun başkenti Lima’da, meclis binası önünde toplanan bir grup, geçtiğimiz günlerde yemin ederek göreve başlayan Devlet Başkanı Pedro Castillo karşıtı gösteri düzenledi. Devlet başkanı seçilemeyen sağcı Keiko Fujimori’yi destekleyen çevrelerin başlattığın gösteride “Komünizme hayır” yazılı pankartlar taşındı, Castillo’nun açığa alınmasını talep etti. Güvenlik güçleri önlem aldı.

Peru’da 6 Haziran’da yapılan devlet başkanlığı 2. tur seçimini eski sendikacı Pedro Castillo kazanmıştı. 11 Nisan’daki ilk turda en çok oy alan 2 adayın yarıştığı 2. turda Castillo’nun Özgür Peru Partisi, 8 milyon 836 bin 380 oy alarak yüzde 50,12 ile seçimden zaferle ayrıldı. Resmi sonuçların 43 gün sonra duyurulduğu ülkede JNE’nin yayımladığı seçim tablosunda Castillo’nun, rakibi Popüler Güç Partisi adayı sağcı Keiko Fujimori’ye 44 bin 58 oy fark attı.

Fujimori, ülke genelinde 802 sandıktaki yaklaşık 200 bin oyun iptali için JNE’ye itiraz etmiş, destekçileriyle Castillo karşıtı gösteriler düzenlemişti.

Peru’nun Cajamarca bölgesinden olan 51 yaşındaki ilkokul öğretmeni Pedro Castillo, 2017 yılında 75 gün süren ve ülkeyi etkileyen öğretmen grevlerinde öne çıkan bir isim olmuştu. Ekim 2020’de ise sol bir parti olan Özgür Peru Partisi başkanlığına aday olarak siyasete girmişti.

(Evrensel)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑