Tarih

Published on Aralık 27th, 2020

0

Pompeii’de 2 bin yıllık fast food dükkanı bulundu

Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla küle dönüşen antik Roma kenti Pompeii’de 2 bin yıllık bir fast food dükkanı bulundu. Romalıların sokak yemeği kültürünü gözler önüne seren fast food tezgahının ön cephesi fresklerle kaplı.

Parlak renkli freskler. Delikli bir tezgah. Görüntülerin adresi İtalya’daki Pompeii Antik Kenti.

2 bin yıllık "fast food" dükkanı - 2

Milattan sonra 79 yılında küller altında kalan kentte geçtiğimiz aylarda 2 bin yıllık bir “fast-food” dükkanı keşfedilmişti. Eski sokak yemeği kültürünü gösteren sıcak yiyecek ve içecek dükkanının tamamını gün yüzüne çıkarıldı.

2 bin yıllık "fast food" dükkanı - 3

Dükkanda, delikli bir tezgah ve tezgahın ön yüzünde horoz ve ördek gibi bazı hayvanların renkli freskleri yer alıyor. Uzmanlara göre bu freskler, dükkanda satılan yiyecek ve içecekleri temsil ediyor.

2 bin yıllık "fast food" dükkanı - 4

Çalışmalarda pişmiş toprak kavanozların içinde yaklaşık 2 bin yıllık yiyecek izlerine de rastlandı. Alanda ayrıca çorba pişirmek için kullanılan seramik kavanozların yanı sıra bronzdan yapılmış bir kase ve şarap şişeleri bulundu.

2 bin yıllık "fast food" dükkanı - 5

Ortaya çıkarılan “fast-food” dükkanı aslında ilk değil. Latincede “sıcak içecek tezgahı” anlamına gelen ve “thermopolium” diye adlandırılan bu tür dükkanlardan, bugüne kadar yaklaşık 80 tane keşfedildi.

2 bin yıllık "fast food" dükkanı - 6

Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla lavlar altında kalan Pompeii yaklaşık 13 bin kişiye ev sahipliği yapıyordu.

2 bin yıllık "fast food" dükkanı - 7

16’ncı yüzyılda bulunan ve 1750’li yıllarda arkeolojik kazıların başladığı kent UNESCO’nun dünya mirası listesinde bulunuyor. (NTV)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑