Makaleler

Published on Ağustos 4th, 2021

0

Sağcılar neden emek düşmanı, hiç düşündünüz mü? | Erdal Boyoğlu


Irkçı MHP’nin tarihi -2

MHP ve Ülkü Ocakları, işçiyi, köylüyü ve yoksulları ilgilendiren konularda ortalıkta görünmüyor. Emekten ve hak aramaktan yana olmadığı ayan beyan görünürken, nerede bir sol düşmanlığı, Kürt düşmanlığı, özetle nerede bir sistem baskısı ve zulmü varsa ülkücülerin  hemen orada olmasının nedeni hiç düşündün mü?.

TBMM’de neden yoksuldan yana, işçiden yana bir kanun maddesine imza atmıyor.  Sistemin başı sıkışsa, neden  MHP ilk yardım ekibi gibi koşuyor?

Yoksul köylüler  HES’lere karşı direnirken, neden MHP  köylünün yardımına gitmiyor. Halk Yasaklara karşı direnirken, işçiler alınterleri için, haklarını alamadıkları için greve giderken ülkücüler neden karşı çıkıyor? Hakkını arayanlara neden saldırıyor?

Halk, insanca yaşamak için hakkını isterken sen  neredesin? Grevlerde yoksun, işçilerin yanında yoksun, Savaşa hayır diyenlerin yanında  yoksun, barış isterken yoksun. Doğa talanına karşı yoksun, Mafyaya karşı mücadelede yoksun, kadın haklarında yoksun, kadınlara yapılan şiddete karşı yoksun, çocuk tacizlerine karşı yoksun, emeklinin hakları için yoksun. Peki nerede varsın?

Milliyetçilik adına değil insanlık adına bir  düşün. Neden sistemin yedeğinde ve sistemin sadece maşalığına soyunduruluyorsun?

Egemen sistem, seni kullandıktan sonra, seninle işi bittikten sonra seni bir paçavra gibi attığını düşün.  1970 sonrası komando kamplarında yetiştirilen milliyetçiler ne adına kimin adına kullanıldığını düşün? Öldürülen işçiler kahve taramaları, sendika başkanları, ilerici aydın bilim insanları kimler tarafından öldürüldü? Ülkücü komandalar tarafından öldürüldü? Ne adına öldürüldü;

Faşizm adına Turancılık adına öldürülmedi mı? Maraş, Çorum, Sivas, Malatya katliamları faşizm tarafından yani MHP tarafından gerçekleşmedi mi? 12 Eylül darbesinde nasıl gözden çıkarıldıklarını görmedin mi? Bir paçavra gibi bir kenara atıldığını ne çabuk unuttun?

Milliyetçilik adına, vatan millet bayrak adına gençleri bol vaadlerle kandıranlar, gençleri kullananlar gençlik için hedefleri gençleri kışkırtmak ve emekten yana işçileri katletmek emirlerini veren bir parti konumundadır. Neden sevgiden barıştan emekten yana bir şey söyleyemiyor. Niçin tahammülsüz, hırçın oluyor ve ırkçılık yapıyor. Neden işçilerin haklarından yana olamıyor. Neden gençlere işçilere öğrencilere ve solculara saldırıyor ve de kışkırtıyor. Gençleri, emekten yana, daha iyi şartlarda çalışmak isteyen ve onun mücadelesini veren işçilere ve solculara saldırtanlar kimlerdir? Egemen sistemin katliamlarını teşhir edenlere karşı gençliği kimler ne adına  kışkırtıyor. Hiç düşündün mü?  

Unutma, seni yeteri kadar kullandıktan sonra yine bir kağıt gibi buruşturup fırlatıp atacaklarından kuşkun olmasın.  Komando kamplarında yetiştirilenlerin nasıl insan avına çıktıklarını bir hatırla. Ülkücü komandoların  öldürdüğü binlerce insanı bir hatırla, Maraş katliamında yaptığı vahşeti bir araştır, bir oku. MHP ile ilgili mahkeme tutanaklarına bir bak. Cumhuriyet gazetesi yayınladı, merak edersen bulup okursun.  Fikri sermayeden ve egemen sistemden yana olan bir partinin emek ve halk düşmanlığı ortadayken, onu görmemezlikten gelmek insanlık olabilir mi?

Yoksul insanların haklarını savunmak için mi, yoksa patronların saltanatı için mi var MHP? 

Kendine insanım diyen;

Emekten yana olmalısın, işçiden yana olmalısın, yoksul köylünün yanında ol ki, insan olduğun anlaşılsın. Senin geleceğin emekten yana olan işçilerin, köylülerin  yanıdır. Bir avuç para babasının saltanıtını savunan ve kapitalizmin  bekçiliğini yapan emekçilerin düşmanı olan partilerin saflarında olmak demek iki ayaklı evrimini tamamlayamamış primatlıktır.

 İnsan sevgisi, işçiler emekçiler yoksullar emeğin bayrağını sallar. Emeğin ve alınterinin yanında olanlar ancak doğa ve insan sevgisiyle yaşamın anlamını sever, korur ve kucaklar…


Erdal Boyoğlu – 04.08.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑