Gündem

Published on Ekim 27th, 2020

0

Sancar: Mücadeleyi birleştirme, büyütme zamanıdır

HDP’den korkan iktidarın saldırıları arttırdığını belirten Eş Genel Başkan Mithat Sancar, “Zaman mücadeleyi birleştirme ve birleşerek büyütme zamanıdır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu.

‘İKTİDARIN TUTARLIĞI OLDUĞU TEK KONU HDP’YE SALDIRMAK’
Sabah saatlerinde “Kobanê soruşturması” kapsamında yapılan operasyonlarla siyasetçilerin gözaltına alınmasına tepki gösteren Sancar, “İktidarın sistematik ve tutarlı davrandığı tek konu HDP’ye saldırıdır. Bundan başka hiçbir konuda bu kadar tutarlılık yok. Bunun nafile olduğunu anlatıyoruz ama nafile anlamıyorlar. Bunu anlatmanın etkili yolunu bulacağız o da mücadeleyi yükseltmektir. Mücadeleyi yükselterek bunu iktidara anlatacağız. Saldırdıkça nasıl kaybettiklerini anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. O zaman kurulacak adil yargı düzen önünde bütün bu kumpasların saldırıların hesabını verecekler” dedi.

‘HDP BU İKTİDARI İLK SEÇİMDE GÖNDERECEK’
Sadece son bir ay içerisinde yüzlerce HDP’linin gözaltına alındığını hatırlatan Sancar, hiçbir somut gerekçenin olmadığını söyledi ve ekledi: “Raflarda dosyalar var. Bunları ihtiyaçlarına göre güncelliyorlar, HDP’yi nereden sıkıştırırız diye bir gece plan yapıyorlar. Bu dosyaları raflardan indiriyorlar. Savacılara talimatlar gidiyor, savcıları gözaltı kararlarını imzalıyor ve operasyonlar başlıyor. Bu bir kısır döngü olarak işliyor ama bu kısır döngünün bizi yıldıramadığını, bezdiremediğini görmüyorlar, görmek istemiyorlar. Tükenen saldırganın kendisidir. Tükendikçe saldırması da kaybettiğini görmesindendir. Hep söylüyorum tekrar söylüyorum bu iktidarı asıl korkutan HDP’dir ve bu korkuda haklıdırlar. HDP bu iktidarı ilk seçimde gönderecektir. Seçimlere gidinceye kadar da bütün faşizan baskılarına karşı en güçlü mücadeleyi en güçlü direnişi yine HDP ortaya koyacaktır.”

Diyarbakır’da HDP il eş başkanlarının hala gözaltında tutulduğunu hatırlatan Sancar, “Bu gözaltılar bizim Diyarbakır programımıza başlamasından bir gün önce yapılmıştır. Sanki bizim halkla buluşmamıza engel olabileceklermiş gibi. Sanki bizim programlarımıza engel olacaklarmış gibi. Ama engel olamadılar, bu operasyonlara rağmen STK ile ve halkımızla buluştuk. Belki etrafımıza çember ördüler, belki önümüzü barikatlarla kestiler, esnaf gezisi sırasında durdurmaya çalıştır. Ama halkımız alkışlarla gülümsemelerle ve zılgıtlarla selamlamayı bildi bizleri. Biz de gönlümüzle, gözümle birlikte olduğumuz haklarını sonuna kadar koruyacağız ve mücadeleye bir ana bile duraksamadan sürdüreceğimiz belirtik, bunu halkımıza söyledik, alkışlarını aldık, dualarını aldık, desteklerini aldık. Bu da bu iktidara dert olmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

‘HDP’YE SAHİP ÇIKACAKLAR, HİÇBİR GÜÇ BUNU ENGELLEYEMEZ’
Partilerine yönelik baskılara dikkat çeken Sancar, şöyle devam etti: “Bir alo AKP hattı kurmuşlar. Şırnak ve ilçelerinde kendilerini İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan bir birim olarak tanıtan kişiler, aralarında HDP’li Meclis üyelerinin de bulunduğu kişileri telefonla arıyorlar. ‘HDP’li olduğunuz için pişmanlık yasasından yararlanmak istiyor musunuz?’ gibi sorular soruyorlar. Saçmalamanın sonu yok. Cizre’de iki binden fazla aile aranmış ve ‘neden HDP’ye gidiyorsunuz’ diye soru sorulmuş. Cevap çok açık değil mi? HDP Cizre halkının evidir. HDP Şırnak halkının kimliğidir, HDP Kürt halkının ve bütün ezilenlerin onurudur. Elbette HDP’ye gidecekler, HDP’ye sahip çıkacaklar ve hiçbir güç onları bundan alıkoyamayacak.”

‘MÜCADELEYİ BİRLEŞTİRME VE BÜYÜTME ZAMANIDIR’
İktidarın dışpolitikasına ilişkin de konuşan Sancar, “bir tür ‘savaş makinesi’yarattılar” dedi. Sancar, “Savaş makinelerinin insanlığa ölümden, zulümden ve yıkımdan başka bir şey getirmediğini bizler biliyoruz. Tarihte bu fikrin tüm sahipleri bugün karanlık sayfalarda yerlerini aldılar. Çağrımız barış ve refah isteyen, özgürlük eşitlik ve demokrasi isteyen tüm kesimleredir. Sömürü düzeninde emeğinin hakkını arayan emekçileredir. İşsiz bırakılan işsizler ordusunadır. Gelecek kaygısı yaşayan gençleredir. Erkek egemen iktidara karşı amasız fakatsız bir direniş gösteren kadınlaradır. Ormanını, doğasını korumak isteyen köylüleredir. Düşüncesi baskı altına alınan yazarlara, aydınlara, akademisyenleredir. Saray rejimi ile ortaklık kurmayan tüm insanlaradır. Zaman mücadeleyi birleştirme ve birleşerek büyütme zamanıdır” diye konuştu.

‘MÜCADELE HER GÜN YENİDEN KURULMALI’
Mücadelenin büyütülmesi gerektiğini ifade eden Sancar, şunları söyledi: “Seçimler geldiğinde bu iktidarı ne kadar gönderebileceğimizi de göreceğiz. Bunu bekleyerek, sadece seçimlere bel bağlayarak, bugünkü mücadeleyi yok sayarak bunu başaramayız. Mücadele her gün yeniden kurulmalıdır. Demokrasi özgürlük eşitlik ve hak mücadelesi asla ertelemeye gelmez. Ya her gün yeniden mücadele ya da bu zulmün ömrünün daha da uzaması. Bu iki seçenek birlikte her gün yeniden mücadele ve kararlı cesur duruş; hepimizi bekleyen asıl görev budur. HDP bu konuda çok nettir. Her türlü hak mücadelesi içinde üzerine düşen görevi tereddütsüz yerine getirecektir.”

‘SEFALET DEĞİL, ADALET İSTİYORUZ’
Savaş ve zulüm politikaları sonucunda ülkenin derin krizlere ve yoksulluğa sürüklediğini söyleyen Sancar, Meclis’e getirilen kanun tekliflerinin özünün ülkenin bütün halkına olan kaynaklarının bir avuç yandaşa peşkeş çekildiğini ifade etti. Meclis’e getirilen 2021 yılı bütçe teklifini değerlendiren Sancar, bütçenin halk bütçesi olmadığını söyledi. Sancar, “Ülkenin kaynaklarını savaşa aktararak, yoksullaşmayı derinleştiren bir bütçedir. İktidarın ömrünü uzatmak için yandaşı besleyen bir bütçedir” diye konuştu.

MHP Lideri Bahçeli’nin “askıda ekmek” kampanyası ile AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir emekçiye çay dağıtmasını eleştiren Sancar, “Askıda ekmek yoksulların, ezilenlerin kendi aralarında geliştirdikleri bir dayanışmadır. Dayanışma yukarıdan dayatma ile olmaz, gönül birliği ile olur. Sefalet değil, adalet istiyoruz, sosyal hak istiyoruz. Bunun için bütün yoksullarını birlikte mücadelesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

‘SAVAŞ POLİTİKALARINA KARŞI ÇIKMALIYIZ’
Sancar, iktidarın savaş politikalarına ilişkin ise şunları söyledi: “Bu savaş politikaları sadece bir avuç savaş baronuna ve bu iktidarın kendini sürdürme hırsına yarıyor. İşte o nedenle hep birlikte her alanda savaş politikalarına karşı çıkmalıyız. Eğer bunu başaramazsak savaş politikaları hem iktidarın ömrünü uzatır hem halkın ekmeğini iyice azaltır, yoksulluğu iyice derinleştirir ve canlarımız daha fazla yakar. HDP burada barış için, demokrasi için, sosyal adalet ve eşitlik için var. Herkesi bu safları genişletmeye, derinleştirmeye, güçlendirmeye bir kez daha davet ediyoruz.”

GENÇLİK ÖRGÜTLERİNE SALDIRI
Gençlik örgütlerinin Kadıköy’de yaptığı açıklamaya yönelik polis saldırısını kınayan Sancar, en güçlü ilhamı gençliğin mücadelesinden aldıklarını söyledi. 

Gençliğin birleşik mücadelesinin iktidarı korkuttuğunu ifade eden Sancar, “Cihatçılar ülkenin çeşitli şehirlerinde serbestçe gösteriler yaparken Kadıköy’de birleşik gençlik meclisi için bir araya gelen gençler polisin saldırısına uğruyor. Bu iki örnek bile yeterince bize fikir veriyor Cihatçıların önünü açıyor, tekçi baskıcı zalim bir gelecek dışında hiçbir şey vaat etmiyor. Bunun tam tersini savunan gençlere ise acımızca saldırıyor” dedi.  Sancar, gençlerin mücadelesinin yol açıcı olduğunu ve bu yoldan yürüyeceklerini söyledi.

(ETHA)

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑