Tarih

Published on Nisan 8th, 2021

0

SBF’li Yurdakuler, 45 yıl önce 8 Nisan 1976’da faşistlerce katledildi

8 Nisan 1976’da, polis destekli faşistlerce kuşatılan Siyasal Bilimler Fakültesi (SBF) öğrencisi Hakan Yurdakuler anılıyor. Kuşatma esnasında katliam hazırlığında olan faşistlerin üzerine yürüyen Kurtuluş Savaşçısı, devrimci yürek Hakan Yurdakuler, kendini feda ederek, anti-faşist mücadele tarihimizin simgesi oldu.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

8 Nisan 1976’da, oligarşik devletin polislerince de desteklenen ülkücü faşistlerin silahlı saldırısı ile yaşamını yitiren Mülkiye öğrencisi ve SBF-DER Başkanı Hakan Yurdakuler her yıl anılıyor.

Ne olmuştu?

Devrimci gençlik hareketin kalbi Mülkiye’de öğrenci olan ve SBF-DER başkanlığı yapan Hakan Yurdakuler, 8 Nisan 1976’da ülkücü faşist Davut Haskırış tarafından vurularak öldürüldü.

Yurdakuler’in ölümünün ardından Ankara’da örgütlenen eylem ve yürüyüşlere bu kez de polisin ateş açması ile ADMMA öğrencisi Burhan Barın ile Gazi Eğitim Enstitüsü öğrencisi Eşari Oran öldürüldü.

Yurdakuler’in 10 Nisan 1976’daki cenaze törenine, faşist teröre ve oligarşinin saldırılarına rağmen 80 bin kişi katıldı.

Mülkiyeliler Birliği de Hakan Yurdakuler için “Her şeyin yitirildiği zamanlarda, her şeyi göze almayı öğrendik. Onları unutmayacağız” ifadeleriyle geçtiğimiz yıl bir anma klibi yayınlamıştı.

“Hatırla Sevgili” dizisindeki büyük hata:

2008 yılında “Hatırla Sevgili” dizisinin 4 Nisan Cuma günü yayınlanan bölümünde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) öğrencisi devrimci Hakan Yurdakuler‘in 8 Nisan 1976’da okulu basan faşist güçlerce öldürülmesi ile ilgili cümlede “ülkücü Hakan Yurdakuler” olarak anılması Yurdakuler’in arkadaşlarının tepkisini çekmişti.

Yurdakuler’in arkadaşlarından Hasan Hüseyin Özkan‘ın ve senarist-yapımcı Sırrı Süreyya Önder‘den aldığımız bilgiye göre; dizinin yapımcıları Yurdakuler’in ailesini arayarak, yapılan hatadan dolayı çok üzgün olduklarını belirtip özür dilemiş ve dizinin ilgili bölümünün düzeltilerek ve özür yazısı eklenerek yeniden yayına konulacağını belirtmişti.

***

Katledilişinin 45. yılında da unutulmayan Hakan Yurdakuler’in dostları ve yoldaşları tarafından Avrupa Demokrat’a iletilen kısa bilgilendirmeyi de aşağıda veriyoruz:

8 Nisan 1976 günü Cebeci’de Siyasal Bilgiler Fakültesi ,silahlı faşistler tarafından kuşatılmıştı.
Öğrenciler fakülte içerisinde korku ve endişe ile bekliyordu.Polis faşistlere müdahale etmiyor, aksine onları koruyordu.
Faşistler bir katliam yapmaya hazırlanıyorlardı.
Hakan, bugünkü Dekanlık giriş kapısından dışarı fırlayarak faşistlerin üzerine yürüdü. Mermiler üzerine yağmur gibi yağıyordu. 5-10 metre kadar ilerlemişti. Vuruldu ve düştü.
Hakan’ın vurulup düştüğü yere yoldaşları bir ağaç dikti. Bugün Fakülte bahçesindeki o ağaç serpilip büyümekte ve Hakan’ı yaşatmaktadır.
Hakan vurulunca, faşistlerin yaşadığı kısa süreli bir panikle öğrenciler fakülteden dışarı çıkabilmiş, Hakan kendini feda ederek bir katliamı önlemiştir.
Ardından öğrenciler topluca Kızılay’ a yürümek istemiş, Kurtuluş Parkı önünde polisin kalabalığın üzerine ateş açması sonucu Burhan ile Eşari’de hayatını kaybetmiştir…

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑