Latin Amerika

Published on Kasım 24th, 2020

0

Şili’de Pinera’ya karşı protestolar büyüyor

Şili’de Pinera hükümeti yüksek gelirli kesimleri vergiden muaf tutacak yeni bir düzenleme getireceklerini açıkladı. Halk bu açıklamalar sonrası protesto gösterilerine başladı

Latin Amerika ülkesi Şili’de Pinera hükümeti muhalefetin girişimleriyle hayata geçen ve  pandemi sürecinde ekonomik sıkıntılar yaşayan halkı koruyan yasaya karşı olarak yüksek gelirli kesimleri vergiden muaf tutacak yeni bir düzenlemeyi kongreye sunacaklarını açıkladı.

Pinera ve hükümetinin bu açıklamalarının ardından başkent Santiago’da sokaklara çıkan yüzlerce kişi yeni düzenlemeleri protesto etti. Eylemcilere polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırırken, çatışmalar sabaha kadar devam etti.

Öte yandan koronavirüs salgını nedeniyle çalışanların yüzde 10 daha az emeklilik bedeli ödemesi yasası sağcı Sebastian Pinera hükümetinin karşı çıkmasına rağmen Temmuz ayında kabul kongrede edilmişti.

Protestoların bir başka sebebi ise Şili Devlet Başanı Sebastian Pinera yaptığı açıklamada yasanın devlet hazinesine zararın yanı sıra, Şilililerin gelecekteki emeklilikleri için de büyük bir risk olduğunu iddia ederek, kararın kaldırılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını belirtmesi

Şili’de anketlerde sol önde

Ülkede Sebastian Pinera’nın başkanlığını onaylayanların sayısı ise git gide azalıyor. Yapılan anketlerde Pinera’nın oy oranı yüzde 16’da kalırken, sol kanadın muhtemel adayı milletvekili Pamela Jiles’e destek yüzde 65’e kadar çıktı. Bu rakam Şili’de gelecek yıl gerçekleştilecek başkanlık seçimleri için ülke tarihinin en yüksek oyunu temsil ediyor.

Ayrıca ülkede yaklaşık bir yıl önce başlayan protesto eylemleri hükümeti zor durumda bırakırken, Şili darbe döneminden kalma Anayasa’nı değiştirmeye hazırlanıyor.

(Yeni Yaşam)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑