Latin Amerika

Published on Ekim 25th, 2020

0

Şili’de tarihi referandum: Anayasa oylanıyor

Şili halkı, diktatör Augusto Pinochet döneminden kalma anayasanın yeniden yazılmasına yol açacak referandum için bugün sandığa gidiyor.

Bir yıldır ekonomik kriz nedeniyle halkın öfkeli eylemleriyle çalkalanan Şili, bu kez anayasa değişikliği talebi nedeniyle bugün referanduma gidiyor. Anayasanın yeniden yazılmasına onay çıkması durumunda halk, 1990’a kadar süren diktatör Augusto Pinochet döneminden kalma anayasada değişiklik yapılmasına olanak tanıyacak.

Bu referandumda mevcut anayasanın yeniden yazılmasının yanı sıra anayasayı yazacak heyetin belirlenmesi için de oy veriliyor.

Buna göre, yeni anayasanın yazılması için referandumdan Anayasa Kurulu çıkması durumunda, 11 Nisan 2021’de düzenlenecek yerel seçimlerde, yeni anayasayı yazmak için 155 kişilik bir grup halkın oyuyla seçilecek. Halkın, yeni anayasayı yazma görevini Karma Anayasa Kurulu’na vermesi durumunda ise 172 kişiden oluşan kurulda 86 kişi parlamenterlerden, 86 kişi ise halkın oyuyla seçilen kişilerden oluşacak. Referandum sonucuna bağlı oluşacak kurulda, kadın-erkek sayısı eşit tutulacak ve kurulda yerli halkların temsilcileri de yer alacak. Seçilen heyetin, yeni anayasayı yazmak için dokuz ay süresi olacak. Heyetin, yeni anayasayı hükümete sunmasının ardından, ülkede katılımı zorunlu olan, taslağın yürürlüğe girmesinin onaylanması veya reddedilmesi için yeni bir referandum yapılacak.

YÖNETİM GÜVEN VERMİYOR

Şili’deki hükümet karşıtı gösterilerde, anayasanın yeniden yazılması protestocuların başlıca isteklerinden biri olmuştu. Pinochet döneminde yazılan Şili Anayasası’nı halk “eşitsizliğin temel kaynağı” olarak görürken söz konusu anayasanın, ülkedeki özelleştirmelerin ve kamu hizmetlerinde yağmanın önünü açtığı görüşünü paylaşıyor. Ancak, ülke kamuoyunda, halka ağır vergiler uygulayan Sebastián Piñera yönetiminin anayasada halkın çıkarlarını koruyan düzenlemeler yapmasının mümkün olmadığı, halkın büyük protestolarla hükümete geri adım attırmak için mücadele vereceği görüşü ağırlık kazanıyor.

(BirGün)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑