Makaleler

Published on Aralık 23rd, 2020

0

Siyasal’lı Cengiz – Naim Kandemir

O, Bulancak’ın gülüydü. 1978’de girdiği Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin de gülü oldu kısa zamanda.

O, ezelden ebede bilgi açı, bilgi oburu olsa da gıybet, küfür ve lüksü hiç bilmedi.

Fırtınayla yarıştığımız, güneşe koştuğumuz günlerin sonunda, fırtınanın savurduğu bir yaprak gibi hayatın bir kenarına düştü.

O sararmaya yüz tutmuş yaprağı yine gövdesi, annesi kucaklayıp canlandırdı ve yeni fırtınalardan korudu. 16 yıl onu tekrar, yeni bir çocuğuymuş gibi sarıp sarmalayıp büyüttü, iyileştirdi. O, tekrar yeşillenip güneşten beslenir oldu.

Birçokları eski bildiklerini unutmaya çalışırken, o unuttuklarını milim milim hatırlayarak geri aldı. Bazıları gibi hatırladıkları onu rahatsız etmedi, aksine hatırladıklarını zihninin en güzel yerine koydu. Çünkü o utanacak hiçbir şey yapmamıştı hayatında. Halkı ve ülkesi için, dahası dünya halkları için mutlu bir hayat istemekti onun yaptığı. Bundan ancak insan gurur duyabilir.

Zülfü Livaneli’nin Kardeşimin Hikâyesi’*nde “ İnsan her şeyi unutarak yaşayabilirdi ama her şeyi hatırlayarak yaşayamazdı,” deniliyor. O, hiçbir şeyi unutmadan ve her şeyi hatırlayarak yaşanabileceğini hayatıyla gösterdi hepimize. Zira isminin anlamıydı yenilmez.

Borges’in yazdığı kahramanlarından biri olan Ficciones**“Belleğim, beyim bir çöp yığını gibi,” diyordu. Ficciones her şeyi hatırlıyordu ama düşünmeyi beceremiyordu. Haliyle hatırladıkları ona yük geliyordu ve doğal olarak belleğine çöp yığını diyordu.

O, Ficciones gibi de değildi ve olmadı da. O, inanışlardan azade; gelişmenin, değişimin ve devrimin dervişi oldu. Serbest düşünür olarak inzivanın, hayatın ve umudun kitaplarını*** yazdı.

Sorun 78’lilere Siyasal’lı Cengiz’i, hepsinin yüzü güneşlenir. O şimdi hâlâ hayatı çekiyor ciğerlerine, umudu hiç yitirmeden.

22.12.2020

Çanakkale

*Kardeşimin Hikâyesi

Zülfü Livaneli-Doğan Kitap

**Ficciones Hayaller ve Hikâyeler

J. L. Borges- İletişim Yayınları

***İnziva Diyalogları

Hayat Üzerine Diyaloglar

Umut Diyalogları- Notabene Yayınları


Naim Kandemir – 23.12.2020

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑