Güncel

Published on Ekim 22nd, 2021

0

‘Sorumlular açığa çıkarılmadan Suruç katliamı davasının kapatılmasına izin vermeyeceğiz’

Suruç katliamı davasının 21. duruşması için onlarca kişi Urfa’nın Hilvan ilçesindeki hapishane kampüsü önünde buluştu. Suruç Aileleri İnisiyatifi, ESP, SGDF, HDP ve CHP’li vekillerin katıldığı açıklamayı jandarma engellemeye çalışsa da aileler hapishane kampüsü önünde açıklama yaptı. Açıklamada, gerçek failler yargılanana kadar katliam davasının kapatılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

ETHA, habere geniş yer verdi:

Suruç katliamı davasının 21. duruşması Urfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan hapishane kampüsünde görülecek. Davada bugün karar çıkması bekleniyor. Duruşma öncesi jandarma engeline rağmen aileler, vekiller ve davayı izlemek için gelen onlarca kişi açıklama yaptı. Katliam davasının üstünün kapatılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Sabahın erken saatlerinde duruşmanın görüleceği kampüste Suruç Aileleri İnisiyatifi, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beycan Taşkıran, SGDF Eşbaşkanı Okan Danacı, SKM MYK üyesi Satiye Ok, BEKSAV Eşbaşkanı Ahmet Uçar, HDP Sözcüsü Ebru Günay, HDP milletvekilleri Ayşe Sürücü, Murat Çepni, Nuran İmir, Feleknaz Uca, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Orhan Sarıbal, HDP Urfa, Amed, Adıyaman il örgütleri, SYKP Antep İl Başkanı Ali Yıldız, HDP ve ESP PM üyeleri, Suruç yaralıları ve tanıkları ile çok sayıda kişi katıldı.

Açıklama yapılacağı sırada jandarma eylemin Urfa Valiliği kararıyla yasaklandığını söyledi. Ancak Suruç Aileleri ve kitle yasağı tanımadıklarını kaydederek açıklama yaptı.

FETİ AYDIN: BU DAVA BÖYLE BİTMEZ
Suruç aileleri adına söz alan Feti Aydın, 21 duruşmadır yürüttükleri adalet mücadelesini ve maruz kaldıkları hukuksuzlukları hatırlattı. Aydın, “Hak ve adalet aramak için buradayız. Kaybettiğimiz 33’leri anmak için onların ideallerin yerine getirmek, mücadelelerini sürdürmeye söz veriyoruz. Bu davayı bugün belki de bitirecekler ama bizim belliğimizde bitebilecek mi? Anaların gözyaşlarında bitecek mi? Elbette bitmeyecek” diye konuştu.

‘ADALET MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’
Taleplerini hatırlatan Aydın, tek tutuklu sanık Yakup Şahin’in duruşma salonuna getirilerek dinlenmesini, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun mahkemeye getirilmesini gerektiğini söyledi. Katliama ait 5 saatlik görüntülerin nasıl yok olduğunu soran Aydın, katillerin Ankara’nın göbeğinde toplantı yaptığını hatırlattı.

Aydın, “Bu hesaptan kimse kurtulamaz. Suruç için adalet herkes için adalet. Adalet mücadelesini sürdürmeye de söz veriyoruz” diye konuştu.

AYŞE SÜRÜCÜ: HDP OLARAK AİLELERİN YANINDAYIZ
HDP Urfa milletvekili Ayşe Sürücü, Suruç davasının başından bu yana adil bir yargılama ile ilerlemediğini kaydetti. Sanık olması gerekenlerin tanık olarak dinlendiğini, ailelerin taleplerinin kabul edilmediğini hatırlatan Sürücü, “HDP olarak sonuna kadar ailelerimizin yanındayız. 33 düş yolcusunun failleri açığa çıkana kadar, o katliamda parmağı olan herkes hesap verene kadar peşini bırakmayacağız” dedi.

‘DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ’
Suruç katliamı aydınlatılsaydı başta Ankara olmak üzere diğer katliamların gerçekleşmeyeceğinin altını çizen Sürücü, “Bu davanın aydınlatılması diğer davaların aydınlatılması demektir. HDP olarak bu davanın sonuna kadar takipçisiyiz. Hiçbir düş yarım kalmayacak. Suruç için adalet herkes için adalet demeye devam edeceğiz” diye konuştu.

ORHAN SARIBAL: GERÇEK SORUMLULAR GİZLENİYOR
CHP milletvekili Orhan Sarıbal, Türkiye’de Suruç gibi katliamların üstünün kapatılarak unutturulmak istendiğini söyledi. Katliamı kimlerin organize ettiği, arka planda kimlerin olduğunun bilindiğini vurgulayan Sarıbal, “En acısı da bu zaten. Bu gökyüzü altında herkes her şeyi bilmekte ama ne yazık ki bu koca binaların içindeki adaletsizlik, bu tür katliamlardan gerçek sorumluları bulmak yerine birkaç kişiye yükleyerek cezasızlık üzerinden süreç yürütmek istenmektedir. Düş yolcularının bize açtıkları yolda, onların hayallerini, umutlarını, mücadelelerini sürdürmek bizim sorumluluğumuz, en büyük emanettir” dedi.

‘DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’
Cezasızlık politikalarının yeni katliamlara yol açtığını kaydeden Sarıbal, Suruç katliamı davasının takipçisi olacaklarının altını çizdi.

Açıklamanın ardından duruşma salonuna geçildi.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑