Avusturya

Published on Haziran 28th, 2021

0

Stanislav Tomáš için adalet

Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılan anma etkinliğinde polis tarafından katledilen Stanislav Tomáš için anma etkinliği gerçekleştirildi.

19 Haziran’da Çekya’da polis tarafından 6 dakika boyunca boynuna basılarak nefessiz kalan Stanislav Tomáš adlı Roman katledildi.

27 Haziran’da İnsan Hakları Meydanı’nda Yahudi Öğrenci Birliği, KZ-Verband ve diğer birçok Roman örgütünün ve aktivistinin düzenlediği anma etkinliğinde Tomáš ile birlikte polis şiddeti nedeniyle katledilen Romanlar anıldı.

Yapılan konuşmalarda farklı yıllarda gözaltında polis tarafından öldürülen diğer romanlar da hatırlandı.

Roman sanatçıların da söz aldığı anmada, polisin ırkçı şiddeti teşhir edildi. Avrupa’da yaşanan ayrımcılığa ve Roman karşıtlığına omuz omuz mücadele verilmesi gerektiği belirtildi.

Yeşiller milletvekili Georg Bürstmayr yaptığı konuşmada Stanislav Tomáš’ı anarken, insan haklarının ve canının pazarlık konusu edilemeyeceği, Romanlara ve tüm göçmenlere yönelik yaşanan bu şiddetin durdurulması gerektiğini söyledi.

1 Mayıs 1999 yılında sınırdışı edilirken uçakta polis tarafından boğularak öldürülen Marcus Omofuma için yapılan anıtın önüne bırakılan mumlardan sonra anma sona erdi. (avegkon.com)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑