Almanya

Published on Haziran 19th, 2021

0

Stuttgart’ta HDP ile dayanışma eylemi

Avrupa demokratik güç birliği çağrısı  ile Stuttgart Rotebühlplatz’da katledilen Deniz Poyraz için miting düzenlendi.

Miting saygı duruşu ile başladı. Şiirler şarkılarla Deniz anıldı. Miting de katliamı lanetleyen konuşmalar ve sloganlar atıldı. ADGB adına Almanca ve Türkçe konuşma yapıldı. Konuşmada, “AKP- MHP ve Erdoğan rejimi bu katliamın planlayanlardır” dendi. Daha önce bu tehditleri, hedef göstermeleri yaptıklarını belirtildi. Suriye giden katilin eğitim aldığı bilinçli bu katliamı planladığı, Erdoğan’ın iyi çocukları olduğu ifade edildi. Hedef HDP ve milyonlarca kitle denildi. Ayrıca Die Linke ve OTKM (savaşa karşı mücadele birliği) adına konuşma yapıldı. HDP’yi kapatmak istiyorlar ve bu saldırılar bundan, her yerde sahiplenmeli ve harekete geçmek gerekliliğini belirtildi.

HDP sadece Kürt partisi değil Türklerin de tüm ezilenlerin partisi olduğunu söyledi. Die Linke (Sol Parti – Lilo Herrmann) temsilcisi HDP ile uluslar arası dayanışma içerisinde olunalı, baskılara karşı birlikte direnilmeli barış heyetini Alman devletinin durdurduğunu  çünkü Türkiye ile ilişkilerini bozmak istemediğini belirti. 

Avrupa kadın dayanışması adınada vor konuşma yapılarak ,  saldırı ve katliam saraydan planlandı,  İktidar AKP -MHP, medya ve çeteler hedef gösterdi ardından bu saldırı gerçekleşti denilerek katliam lanetledi.  300 aşkın katılımın sağlandığı eylemde, yerli antifaşist kurumlar, Alevi kurumları, Türkiyeli, Kürdistanlı kurumlar mitinge katılım sağladı. 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑