Basın-Yayın

Published on Ağustos 29th, 2020

0

SYKP’nin Avrupa Demokrat’ı hedef göstermesi üzerine zorunlu açıklama

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) içinde süren tartışmalarda, Avrupa Demokrat’ı da hedef gösteren tavırları doğru bir tavır olarak görmüyoruz. Avrupa Demokrat sansürsüz yayınlarına devam edecek, yayınlarını devrimci-demokrat yaklaşım çerçevesinde sürdürmeye devam edecektir.

            Avrupa’da SYKP’den bazı yetkililerin “Avrupa Demokrat sayısını artırmak için bu tür haberlere yer veriyor…” şeklinde facebook ortamlarında yazmaları ve Türkiye’de de partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından “Avrupa Demokrat SYKP hakkında gerçek dışı haber yapmayı bırakmalıdır” şeklinde açıklamada bulunmasını “devrimci-demokrat” bir yayına, basın özgürlüğüne bir saldırı olarak görüyoruz.

            Avrupa Demokrat İnternet Gazetesidir. Haberde bahsi geçen açıklama ve yorumları bizzat SYKP’den ayrılanlar yapmaktadır. Bundan sonra da, “yayınlanabilir” tüm gelişme, açıklama ve yorumlara yer vermeye devam edeceğiz.

            SYKP MYK’sı tarafından yapılan “değerlendirmenin değerlendirmesi” tarzında yayınlanan yeni ve çok daha uzun raporun, çok daha büyük çelişkilerle dolu olduğu, başta Almanya’da istifa edenler ve diğer çok sayıda muhalif tarafından daha da ağır eleştirilmesi bekleniyor. İstifa edenler, bu yeni değerlendirmeye ilişkin de kamuoyuna açıklamada bulunacaklarını belirttiler.

Geldiğinde, muhaliflerin yeni açıklamalarına yer vermeye devam ederken, Avrupa Demokrat’a yönelik eleştiriye daha da detaylı değineceğiz.

            Adı geçen haberin sonunda şu notu düşmüştük: “Avrupa Demokrat olarak; muhaliflerin görüşlerine ve haberlerine yer vermeye devam edeceğimizi belirtirken, karşıt görüşleri de yayımlayacağımızı bir kez daha açıklamakta fazda görüyoruz.”

Bir yayının “muhaliflere de söz hakkı verme(me)si” özellikle de ülkemizin en acil demokrasi sorunlarından biri olarak görüyoruz.

            Bundan sonra da, SYKP veya diğer parti ve kuruluşlardaki gelişmelere yer verecek, parti içi demokrasi ve sosyalist demokrasi üzerine devrimci ahlak ve tavırdan taviz vermeyeceğiz.

Tartışmalar sadece Almanya’da değil, Avrupa’nın diğer ülkelerinde ve Türkiye’de de sürüyor.


Konuyla bağlantılı diğer yazılır:
https://www.avrupademokrat.com/demokrasi-olmadan-asla-1-huseyin-senol/
https://www.avrupademokrat.com/demokrasi-olmadan-asla-2-huseyin-senol/
https://www.avrupademokrat.com/sykpden-yollarini-tamamen-ayirdilar/
https://www.avrupademokrat.com/sykpde-sular-durulmuyor-tartismalar-suruyor/

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑