Yazarlar

Published on Kasım 26th, 2020

0

Tilkinin postu delik deşik. Para eder mi? – Hüseyin Çatal


…Dışarda ve içerde  Kürtleri, ülkenin batısında muhalefeti dövmekten başka çaresi yoktur. Erdoğan iktidarı içerde daha fazla zulüm ve baskıya başvuracaktır…

Tilkinin dönüp dolaşacağı yer neresi sorusunu sormaya gerek var mı? , Cevabı bilmeyen yoktur. Hep bir ağızdan kürkçü dükkanı cevabını alırsınız.

Kurnazlıkta, tilkilikte nihayetinde para etmez. Deriniz soyulur, kürkçü dükkanı galerisini süsler.

Hey Avrupa demekle bu işler olmuyor. Sahte kabadayı havasını kimse artık ciddiye almıyor.

Türkiye gidebileceği son noktaya kadar gitti.

Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Azerbaycan. Deniz bitmiş; gemi karaya oturmuştur. Elinde Kürtler dışında kimse kalmadı. Döveceği Kürtler´den ve muhalefetten başka kimse yok.

Erdoğan ABD ve Rusya arasındaki çelişkileri iyi kullanmış, her iki taraftan azami ölçüde faydalanmış, iktidarını bu güne taşımıştır. Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra dengeler bozulmuş, Dünya´nın bir çok bölgesinde boşluklar olmuştur. Orta-Doğu´da büyük bir boşluk yaşanmıştır. Bölgesel güçler bunu fırsata çevirmiş, müdahalelerde bulunmuştur.

Türkiye ve İran bu alanı tutmaya girişmiştir. İran ciddi bir şekilde bölgeye yerleşmiş, Akdeniz´e kadar uzanmıştı. DAİŞ´in önü İran´ın hakimiyetini kırmak için açılmıştır. Türkiye´ye yeni bir rol biçilmiş, liberal İslam´ın öncülüğü rolü verilmişti.

Fakat Türkiye İslam öncülüğünü Batı karşıtlığı olarak örgütlemeye gidince işler alt üst olmuştur. Erdoğan Batı´yı tehdit etmeye başlamış, Avrupa sokaklarının güvenli olmayacağını açıklamış, bombalar Avrupa başkentlerini sarşmıştır.

Avrupa´ya karşı mültecileri kullanmış, elinde Demokles’in kılıcı gibi sallamıştır. Avrupa´da bu kılıca boyun eğmiştir. Bu durum artık Avrupa´yı bezdirmiştir. İslamcılar Avrupa´da cinayetler işlemekten geri durmamıştır.

Fransa´nın öncülüğünde Avrupa şimdi İslam´ı yeniden ele alıyor. İslami örgütleri gözden geçiriyor. Yasaklar getiriyor. Kısıtlamalara gidiyor, bu kısıtlamalar devam edecek. Bu önlemler İslamcıların hareket alanı ve cesaretini kırıyor.

Trump gitti. Biden Türkiye´nin Erdoğan´dan kurtulması, muhalefetin desteklenmesini ilan etmişti. Sözünün arkasında durur mu bilmiyorum. Fakat Erdoğan Trump döneminde olduğu gibi canı isteyince telefona sarılıp Biden ile konuşamayacak. İlişkiler daha zorlu, dikenli olacak.

Trump´ın gidişi. Putin´in Rusya´yı tekrar sahneye geri getirmesi, oluşan boşluğa son vermiştir.

Kartlar yeniden karıştırılıyor. Türkiye´nin ve Erdoğan´ın hareket alanı daralmış, sonuna varmıştır.

Merkel´e Nazi geçmişini hatırlatan, Macron´a zihinsel tedaviyi öneren Erdoğan nefesi Avrupa kapısında almıştır. Can havli ile Avrupa´nın bir parçası olduklarını dile getirmiştir. Tilki Kürkçü Dükkanına dönmüştür. Fakat postu çok kötü deldirmiştir. Post delik deşik, fiyatı oldukça düşmüştür. Alıcısı kaldı mı?

Türkiye dışarda estirdiği milliyetçi, ırkçı rüzgarı artık bulacak alana sahip değildir. Dışarda elde edebileceği daha fazla başarı yoktur. Müdahale edeceği başka bir alan da yoktur. Irkçı rüzgarı dışarda Rojava ve Güney Kürdistan´a saldırmak ile devam ettirecektir.

Dışarda ve içerde  Kürtleri, ülkenin batısında muhalefeti dövmekten başka çaresi yoktur. Erdoğan iktidarı içerde daha fazla zulüm ve baskıya başvuracaktır.

Erdoğan ve iktidarı kendi içinde bile bir değişim veya dönüşümü yapacak durumda değil. İktidar ortakları arasında kronikleşmiş bir bağımlılık oluşmuştur. Bu iktidar AKP´si, MHP´si ve Ergekon´u ile yapısal olarak reform yeteneklerini yitirmiştir. Birlikte hareket etmekten başka çareleri yoktur. İktidarı da bırakmazlar. İktidarı kaybettiklerinde başlarına ne geleceğini çok iyi biliyorlar. Halk boğazlarına binecektir. Hesabını halk soracaktır.

CHP kendisini iktidarın bir parçası olarak görmekten vazgeçmelidir. Muhalefetin artık muhalefet olduğunu hatırlaması gerekir.

Günler gelip geçiyor…


Hüseyin Çatal – 26.11.2020

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑