Türkiye

Published on Aralık 7th, 2021

0

Türkiye ve Katar arasında 15 anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Türkiye ile Katar arasında 15 anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye – Katar Yüksek Stratejik Komite 7. Toplantısı’na katılmak üzere gittiği Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Türkiye ile Katar arasında 15 anlaşma imzalandı.

Erdoğan’ın Doha ziyaretinde yanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da yer aldı.

15 ANLAŞMA İMZALANDI 

Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani’nin, görüşmesinin ardından çeşitli anlaşmalar imzalandı. Anlaşmalar şöyle:

  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Şeyh Khalid bin Khalifa bin Abdulaziz Al Thani, “Afet ve Acil Durum Yönetimi Alanında Mutabakat Zaptı” ve iki ülke arasında “Büyük Çaplı Organizasyonların Yerine Getirilmesinde İşbirliği Konulu Niyet Mektubunun Uygulanmasına İlişkin Protokolü” imzaladı.
  • Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Thani, “Antalya Diplomasi Forumu ile Doha Forum Arasında Kurumsal İşbirliği Tesis Edilmesine Yönelik Niyet Mektubu’na Protokol Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı” ve “Yüksek Stratejik Komite Yedinci Toplantısı Ortak Bildirisi”ni imzaladı.
  • Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Katar Maliye Bakanı Ali bin Ahmed Al Kuwari “KOSGEB ve Katar Kalkınma Bankası Arasında Mutabakat Zaptı ve Türk Standartları Enstitüsü” ile “Katar Genel Standardizasyon Teşkilatı Arasında Standardizasyon Alanında Mutabakat Zaptı Uygulama Programı”nı imzaladı.
  • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Katar Kültür ve Spor Bakanı Şeyh Abdulrahman bin Hamad Al Thani, “2022-2023 Yılları için Kültürel Alanda İkinci Uygulama Programı” ile “2022-2023-2024 Yılları için Gençlik ve Spor Alanında İlk Uygulama Programı”nı imzaladı. 
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Katar Kamu Sağlığı Bakanı Hanan Mohamed Al Kuwari “Sağlık ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Uygulama Programı”nı imzaladı.
  • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Vakıflar ve İslam İşleri Bakanı Ghanem bin Shaheen Al Ghanim “Vakıflar ve İslami İşler Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptı”nı imzaladı.
  • Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ile Katar İş İnsanları Derneği Başkanı Şeyh Faisal bin Qassim Al Thani “Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Katar İş İnsanları Derneği Arasında Mutabakat Zaptı”nı imzaladı.

“Anadolu Ajansı (AA) ile Katar Haber Ajansı Arasında İşbirliği Anlaşması”, “Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ile Qatar Debate Arasında Akademik İşbirliği Anlaşması” ve “İbn Haldun Üniversitesi ile Katar Üniversitesi Arasında İşbirliği Anlaşması” da yine Doha’da imzalanacak.

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑