Türkiye

Published on Ağustos 3rd, 2021

0

Turunç yanıyor: “Dün sabahtan beri herkes ağlıyor, nerede bu uçaklar diye”

Turunç’ta dün kısa süreliğine helikopter müdahalesinin ardından yangın yeniden başladı. “Helikopter, uçak olmadığı sürece kalan yerler de yanacak” diyen halk için yangının kimin, neden çıkardığı tartışmaları zamansız. Şu an için tek dertlerinin yangını söndürmek olduğunu söylüyorlar.

Yangının sıçradığı yerlerden biri olan Marmaris’in Turunç Mahallesi’nde havadan müdahale araçları bekleniyor. 

Dün kısa süreliğine helikopter müdahalesinin ardından yangın yeniden başladı ve dün sabahtan beri söndürme çalışmaları için herhangi bir hava aracı da Turunç’a ulaşmadı.

TIKLAYIN – “Uçak gelmiyor, ateşin hızı yerden yapılan müdahaleye yanıt vermiyor”

Turunç halkı da yangının kimin, neden çıkardığı tartışmalarının zamansız olduğunu ve şu an için tek dertlerinin yangını söndürmek olduğunu söylüyor.

Turunçlu Ali Seçkin Karayol, yeteri kadar itfaiyenin olduğunu ama dağlık alanlara bu araçlara ulaşılamadığını söyledi. Otuz kişilik bir ekibin yol açmak için dağa tırmanmaya başladığını söyleyen Karayol, şu bilgileri verdi: 

bianet · “Dün sabahtan beri herkes ağlıyor, nerede bu uçaklar diye”

“Kuvvetli şekilde tekrar yanmaya başladı”

“Dün sabaha karşı insanlar 10 metre kala yangının evlerine gelmemesi için insanüstü gayretle yangını durdurdular. Dün sabaha karşı da helikopter gelmişti. Yangın bir süre duruldu ama şimdi Turunç’tan Kumlubük ve Amos tarafına doğru tepeler yanmaya devam ediyor. Dünden beri insanlar ‘bir kez olsun helikopter gelse, bir saat çalışsa söndürecek bunu’ diyorlar. Ne yazık ki gelmedi. Şimdi tepeler tekrar yanmaya başladı. Kuvvetli şekilde.

“Bir yandan dün söndürülen evlere yakın kısımlar tekrar yanmaya başladı. Uçak sadece dört gün önce yarım saatliğine geldi, gitti. Tam anlamıyla söndürme ve soğutma yapılmadığı için ufacık ateşler, minicik dumanını gördüğümüz yerler kuvvetli şekilde tekrar yanmaya başladı.

“Çok sarp, dağlık yerler. Yeterince itfaiye malzemesi var ama kimse bir şey yapamıyor. Dağlık kesime erişmek mümkün değil.

NOT: Yangın söndürme uçakları küçük oldukları için daha çevik ve atikler. Büyük uçakların giremedikleri vadilere girebiliyorlar. Helikopterlerden daha fazla kapasitede su taşıyabiliyorlar.

Halk ya gözcülük yapıyor ya bidonla su taşıyor

“Yerel halk da elinden geldiğince yardım ediyor. Mesela otuz kişilik ekip dağa tırmanmaya başladı, en azından yol açalım, o kısma erişelim diye.

“Özellikle yol kısımlarına yaklaştığı anda müdahale ediyor insanlar. Halkın büyük bir kısmı tepelerde şu anda. Ya gözcülük yapıyorlar ya ufak alevlenen yerleri söndürüyorlar bidonlarla. Olağanüstü gayret var halkta. Biz de buz, yiyecek takviyesi yapıyoruz. Ama helikopter, uçak olmadığı sürece şu an kalan yerler de yanacak. Çok yerden itfaiye geldi ama erişim yok. Uçak gelmediği sürece de oraya ulaşmak imkansız. Burası en azından bir saat çalışsa belki sönecek.

“Önemli olan kim yaktı değil, yangının söndürülmesi”

“Buradaki insanların yangın neden çıktı, kim çıkardı hiç ilgisi yok. Umurlarında değil. Önemli olan şu an için yangını söndürmek. Herkes çocukluğunun, gençliğinin geçtiği yerleri kurtarmaya çalışıyor. Basında görüyoruz, ‘şu yaktı, bu sorumlu’ diye, inanın kimsenin umurunda değil, önemli olan bu yangının söndürülmesi. Bunlar sonra konuşulacak konular. Hiçbir hava takviyesi olmaması en büyük serzeniş şu anda.”

“Sinir krizi geçiren var”

Karayol, halkın günlerdir devam eden ve bir türlü söndürülemeyen yangın nedeniyle psikolojisinin de zorlandığını söyledi:

“Dün sabahtan beri herkes ağlıyor, nerede bu uçaklar diye, sinir krizi geçiren var. Çoğu kişi dağıldı ruhsal olarak. Bazı yaşlılara sakinleştirici verildi. Bütün gece dağın yanışını izledik ve hiçbir şey yapamadık. Gözünün önünde dağ yavaş yavaş yanıyor.”

(Bianet – AÖ)

Ayşegül Özbek

bianet çocuk haberleri editörü. Cumhuriyet gazetesinde kültür-sanat muhabirliği ve yazı işlerinde editörlük yaptı. Kurum içi iletişim ve sektör dergilerinde çalıştı. Sözlü tarih belgesellerinin yapım aşamalarında görev aldı. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑