İşçi Sınıfı

Published on Mayıs 1st, 2021

0

Ulm’da 1 Mayıs coşkuyla kutlandı


Sendikanın çağrısıyla gerçekleştirilen Ulm’daki 1 Mayıs Kutlamasına 800 civarında kişi katıldı.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından “Dayanışma Gelecektir” şiarıyla gerçekleştirilen 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. Sendikalrın yanı sıra Ulm şehrinde bulunan örgütlenmelerden ADHF, AGEB, AGİF, ATİF, KON-MED, MLPD, AKM, DİDF, Halk Cephesi, HDP Aktivistleri, Partizan, SOL Parti (TR), MLKP, Umweltgewerkschaft, SDAJ, DKP, Die Linke, SPD, Yeşiller, Rebell, InterBündnis ve Fridays for Future taraftarları 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı. Örgütlenmelerin gençlik ve kadın yapılanmaları da ayrıca bayrak ve pankartlarıyla alanla yerini aldı. Korona kurallarına uyularak gerçekleştirilen miting ve yürüyüşe 800 civarında katılım oldu.

Açılış mitinginde Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) sahnede yaptığı konuşmada güncel sorunlara değildi. ADGB temsilcisi Barış Çaktı korona salgını, işçilerin sorunu, Türkiye ve Almanya politikası gibi bir çok konuya değildi.

Şehir içinde yapılan uzun yürüyüşten sonra, yine başlangıç noktası olan DGB Sendika Binası önünde, Weinhof meydanında miting gerçekleştirildi. Mitingte, Ulm Belediye Başkanı Gunter Czisch, IG Metal Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hans-Jürgen ve DGB-Sendikası Gençliği adına da bir genç konuşma yaptı.

Ulm’da her yıl olduğu gibi, bu yılda katılımcıların büyük çoğunluğunu Türkiyeliler oluşturdu. Geçtiğimiz yıl, etkinlik gerçekleştirmeyen sendika eleştirilmiş ve yine çoğunluğu Türkiyeliler olmak üzere büyük bir miting gerçekleştirmişti. Sendikanın son anda iptal etme durumu karşında önlem alan ADGB ve InterBündnis bileşenleri de 1 Mayıs mitingi için ayrıca izin almıştı. Sendika tarafından yapıldığı için, ikinci bir etkinliğe gerek görülmedi.

Miting boyunca en çok atılan sloganlar şunlardı: “Yaşasın 1 Mayıs!, Bijî Yek Gulan!, Es lebe 1. Mai!”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” ve “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!”.

Etkinlik sonrası, yapılan çağrıyla Tohum Kültür Merkezi Ulm’un önüne kurulan yemek standına çok sayıda gelen oldu. Gelenlerin burada da pandemi kurallarına titizlikle uyduğu gözden kaçmadı.

ADGB adına Barış Çaktı konuştu

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑