Kültür-Sanat

Published on Ekim 22nd, 2021

0

Vikingler, Amerika’ya Kolomb’dan önce gelmiş

Yapılan yeni bir araştırmaya göre Vikinglerin Kuzey Amerika’da Kristof Kolomb yola çıkmadan tam 471 yıl önce yerleşim kurdukları ortaya çıktı.

Nature adlı bilim dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Vikingler Amerika’yı Kristof Kolomb’dan önce keşfetmiş.

Yeni tarihlendirme teknikleriyle ağaç halkalarını inceleyen bilim insanları, Vikinglerin Kanada’daki Newfoundland’da milattan sonra tam olarak 1021 yılında bir yerleşim kurduklarını kanıtlayan bulgulara ulaştılar.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre uzmanlar, L’Anse aux Meadows adlı Nordik (Norveç’ten gelen Vikinglerin kurduğu) yerleşim inşa edilirken kesilerek kullanılmış üç ağaç parçası üzerinde çalışarak bu sonuca ulaştı.

Aslında Avrupa kıtasından yola çıkan grupların Amerika kıtasına, 1492 yılında Yeni Dünya’ya ulaşan Kristof Kolomb’dan çok daha önce gittikleri uzun zamandır biliniyor.

Fakat bu kez araştırmacılar ilk kez tam bir tarih verebiliyorlar.

Bilim insanları, tarihi bilinen bir güneş fırtınasının yarattığı “atmosferik radyokarbon” izlerinden yararlanarak, bu üç tahta parçasının geldiği ağacın kesin olarak 1021 yılında kesilmiş olduğu sonucuna vardılar.

Çalışmada “Bu ağaç parçalarının Norveçli Vikinglere ait olduğu daha önce Parks Canada tarafından yapılan ayrıntılı araştırmalarla kanıtlanmıştı” deniliyor ve ağaç parçalarına metal aletlerle şekil verildiğinin açıkça belli olduğu da ekleniyor.

Bu yerleşiminin, daha güneydeki bazı bölgeler de dahil yeni yerlerin keşfi için bir merkez üssü olarak kullanıldığı da kaydedildi.

L’Anse aux Meadows, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından dünya mirası listesine alındı.

Çalışmanın yazarları bu bulguların, bilginin aktarılması ve genetik bilgi ve hastalıkların taşınması gibi kıtalararası faaliyetler hakkında yapılacak yeni araştırmalar açısından bir dönüm noktası oluşturacağını da belirtiyor.

(Karınca)

Foto: Erik Mclean – Pexels

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑