Mültecilik

Published on Eylül 10th, 2020

0

Yunanistan’daki Moria mülteci kampında iki günde üçüncü yangın çıktı

Yunanistan’ın Midilli Adası’nda bulunan Moria mülteci kampında dün çıkan iki yangının ardından bugün tekrar yangın çıktığı bildirildi.

Ülkedeki en büyük mülteci kampı olan Moria’da dün çıkan yangınlardan sonra bugün de kampın 3 farklı noktasından alevler yükseldi.

Dün çıkan yangınlar nedeniyle binlerce mültecinin evsiz kaldığı bölgede çıkan yeni yangın endişe ve korkuyu artırdı.

İtfaiye ekiplerinin alevlere karadan ve havadan müdahalesinin sürdüğü, buradaki mültecilerin kent merkezine doğru gitmeye çalıştığı belirtildi.

Yaklaşık 12 bin 500 mülteciye ev sahipliği yapan Moria kampı, geçen haftadan bu yana tespit edilen 35 yeni tip koranavirüs (Kovid-19) vakası nedeniyle karantinaya alınmıştı.

Midilli Adası’ndaki kampın farklı noktalarında dün yerel saatle 02.00 sularında yangın çıkmıştı. Bu yangını söndürme çalışmaları sürerken adadan ikinci defa alevler yükselmeye başlamıştı.

Çok sayıda polis ve itfaiye ekibinin bölgeye sevk edildiği yangında çevik kuvvet polisleri de kent merkezine yürümek isteyen mültecileri engellemek için kamp çevresine barikatlar kurmuştu.

Yangınlar sonrası adada 4 aylık olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmişti.

Yunanistan Göç Politikaları Bakan Vekili Yorgo Kumutsakos, yangının Kovid-19 salgınına karşı uygulanan izolasyon tedbirleri sonrası mültecilerin çıkardığı karmaşanın ardından çıktığını söyleyerek, “Eşi görülmemiş bir insani krizle karşı karşıyayız” ifadesini kullanmıştı.

Adadaki yangından etkilenen 408 refakatsiz mülteci çocuk, uçaklarla Yunanistan ana karasına nakledilmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, nisan ayında yaptığı açıklamada, kapasitesinin 4 katı mülteciyi barındıran Moria kampının Kovid-19 salgınına karşı hazırlıksız olduğuna dikkati çekerek Yunan hükümetini gerekli önlemleri almadığı için eleştirmişti.

Uluslararası insani yardım kuruluşları, kamptaki aşırı kalabalık ve insani olmayan şartlara dikkati çekerek kampta sosyal mesafe ve temel hijyen şartlarını sağlamanın mümkün olmadığı uyarısında bulunmuştu.

(Evrensel)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑