Mültecilik

Published on Eylül 11th, 2020

0

Yunanistan’daki mülteciler için Stuttgart’ta gösteri

Moria hemen boşaltılsın! Avrupa’nın insanı küçümseyen politikalarına son!

Gül GÜZEL (Stuttgart)

Moria mülteci kampındaki yangınlar ve koşullar dehşete neden oluyor.

Stuttgart’ta Moria mülteci kampındaki mültecilerin Almanya’ya kabulü için yüzlerce kişinin katıldığı mitingler düzenlendi. Yapılan mitinglerde, mülteci kamplarının kapatılması ve ihtiyacı olanların burada kabulü talep etti.

İlk miting, Schlossplatz meydanındaki Commerzbank’ın önünde,  saat 17.00 – 18: 00’de MLPD tarafından düzenlendi. Saat 18.00’de ise 2.ci miting, Stuttgart Seebrüke(deniz köprüsü) ile savaş ve militarizasyona (OTKM) karşı örgütü aktivistleri tarafından Kleine Schlossplatz meydanında düzenlendi.

Kleine Schlossplatz Meydanındaki mitingde, meydan kısa sürede hızla doldu. Miting katılımcıları, “Yerimiz var!, Kampı kapatın!’’ diyerek, Midilli’de insanlık dışı koşullara yol açan, genel olarak Avrupa mülteci politikasına ve özellikle de Almanya’nın bu duruma karşı tutumu eleştirildi.  Moria’daki mülteci kampının derhal boşaltılması talep edildi. Bir konuşmacı, “Şimdi birdenbire politikacılar, kendilerini kurtarıcı olarak tanımlıyorlar. Halbuki gerçeği görmemezlikten geliyorlar. 2.800 mülteci için tasarlanan kampta son olarak 13.000 kişi yaşıyordu. Gerçek ve adil mülteci politikasını yapmak için, ilk önce mültecilerin ülkelerindeki yeraltı ve yerüstü zenginliklerini sömürmemek ve hiçbir şekilde o ülkelere silahlar göndermemekle başlar’’denildi.

Eyalet parlamentosuna ani yürüyüş

Moria kampındaki durumu anlatan aktivistler, kampta su temini ve hijyen koşullarının felaket düzeyde olduğunu vurgulayarak; ortaya çıkan ilk Corona durumuna verilen tepkileri sert bir şekilde eleştirdiler. Sanki bu durum yeterince vahim değilmiş gibi bir de kampta yeni bir çitin inşasına başlandığı vurgulandı. Bunun üzerine mitingde yer alan aktivistler hep birlikte “Yerimiz var,” diye haykırdı. “Politikacıların bu sorumluluktan kurtulmak için artık dolaylı konuşmayı bırakma zamanı” denildi. Just Human Derneği’nden Katja Walterscheid ise, Stuttgart Belediye Başkanı Fritz Kuhn’un tavrını eleştirerek,’’ Fritz Kuhn neyi hedefliyor? Eğer Federal meclis izin verirse, insanları kabul etmeye hazırız demek yeterli değildir. Bu yaklaşım bizlerde hayal kırıklığı yaratıyor. İnsanlar yanıyor; daha ne kadar beklemek istiyorsunuz?’’diye eleştirisel tepkisini dile getirdi.

Mitingin ardından, ani bir refleksle oluşan ve Schlossplatz meydanı üzerinden, sanat binasının önünden geçen bir yürüyüş aktivistler tarafından gerçekleşti. Göstericiler yürüyerek, eyalet parlamentosu meclisinin önünde eylemlerini barışçıl bir şekilde sonlandırıp, dağıldılar.

Yüzlece kişinin toplandığı miting alanında çeşitli Pankart, döviz ve posterler taşınarak, ‘’Avrupa duvarları öldürüyor!’’, ‘’Yerimiz var!’’,’’Moria yanıyor! Kamp derhal boşaltılsın!’’sloganları yazıldı.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑