Almanya

Published on Temmuz 10th, 2021

0

Zilan, Deniz ve Ulaş, Stuttgart’ta anıldı

Almanya’nın Stuttgart şehrinde Birleşik Devrimci Mücadele bileşenleri tarafından Zilan Destan, Deniz Poyraz ve Ulaş Dersim anıldı.

Avrupa Demokrat (Stuttgart)

Etkinlik Birleşik Devrimci Mücadele adına yapılan açılış konuşması ve devrim şehitleri anısına saygı duruş ile başladı. 

Anma etkinliği ile ilgili olarak, Avrupa Demokrat’a iletilen bilgilendirmeyi aşağıda veriyoruz:

Anmada yapılan konuşmalarda, 13 Haziran 2021 tarihinde devrimci görevlerini yerine getirirken Rojava’nın Qamışlı kentinde ölümsüzleşen Zilan Yoldaş, Kobaneli Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve genç bir kadın olarak omuzladığı görevleri büyük bir neşeyle, heyecanla, umutla yerine getirdi, umutsuzluk, çaresizlik ve geleceksizlik girdabındaki gençliğe bir umut, direnme, bir hesaplaşma ve radikal bir kopuş çağrısıdır Zilan Yoldaş. Özgürleşmek için devrimcileşin çağrısıdır. Kapitalizme karşı hücüm çağrısıdır. Elbette bu çağrı yankısını bulacaktır.

Ve yine 17 Haziran sabahı yeni bir katliama daha tanıklık ettik. Bu topraklarda işlenen sayısız katliamın bu seferki hedefi yine bir Kürt, yine bir kadın, yine bir devrimciydi. Deniz Poyraz’ın katledilmesi durduramayacak,ne  Poyraz olup faşizmin üzerine yürûyenleri,ne de katliamcı ve soykįrımcı faşizmin çöküşûnü. Deniz’in hesabını binlerce Deniz soracak. Deniz’e sözümüz devrim olacak! Onun katillerinden hesap sormayı yarına bırakmayacak, faşizmin çırpınışlarına son darbeyi Deniz olup vuracak ve kadın özgürlük mücadelemizi zafere taşıyacağız” dendi.

Anmanın devamında ise “Ulaş Dersim (Ulaş Doğan), 1997 yılında üniversiteden altı arkadaşıyla birlikte Dersim eyaleti üzerine gerilla saflarına katıldı, saldırı ve yönelimlerin çok fazla olduğu, kayıpların çok fazla ve ağır olduğu bir zamandı. Belki Dersim Dağlarında yıllarca omuz omuza savaştığın yoldaşlarının yanında son nefesini vermek bir başka olurdu. Ama ülkemizin her karış toprağının savaş alanı olduğu bu zamanlarda, en önde yürüyenlerin yanında ve izinde olmak, onların kanının karıştığı topraklara kanının karışması, tıpkı katılım yaptığįn gün gibi, büyük umutların yeşerdiği topraklar olmaya devam edecek. Halkımıza umut olacak, gelecek olacak, zafer olacak” dendi.

Anma, Zilan Destan, Deniz Poyraz ve Ulaş Dersimi anlatan sinevizyon ile devam etti.

Sinevizyon’un ardından HBDH Avrupa adına bir konuşma yapıldı. HBDH Avrupa temsilcisi adına yapılan konuşmada, HBDH bileşenlerine çağrı yaparak, devrim şehitlerini sahiplenmeye, devrimci mücadeleyi daha da yükselterek güçlendirme çağrısında bulunuldu.

HBDH Avrupa Komitesi’nin etkinliğe yolladığı mesajda ise, “Kadınlara, LGBTI Onur Haftasına, direnen işçilere, Boğaziçili öğrencilere, akademisyenlere, itiraz eden herkese saldırarak sindirmeye çalışıyorlar.   İzmir de HDP’li Deniz Poyraz sivil iktidarın bekçileri/faşistleri  tarafından katledildi. HDP’ye ve muhaliflere  yönelik sindirme, korkutma ve geri adım attırma çabasıdır Deniz Poyraz’ın katledilmesi.  Ancak zulmü hep tersine dönüyor. Devrim ve demokrasi  güçlerine yönelik  her saldırı faşizme karşı daha da bir kenetlemeyi ve birleşik mücadele ile güçlenmeyi yaratıyor. Deniz Poyraz’ın annesi bir kadın  olarak acısına rağmen başı dik “binlerce Deniz” olmaya çağırırken, mücadele tarihimizin dünden bugüne bağına da vurgu yapmış oldu.

Tıpkı Elende El Muhammed’in Zilan Destan olması gibi. Rojova’nın Qamışlo kentinde kadınların ve halkların kurtuluş mücadelesi için savaşırken yaşamını yitirdi. Rojova kadın devriminin adı olarak tarihe geçti. Kadınların özgürlük ve kurtuluş mücadelesin de yüzlerini döndüğü yer oldu. Çünkü patriyarkal kapitalist sistemin kadına özgürlük değil, modern köleliği dayattığını görüyorlar. Kadının  bedenini, emeğini ve hayatını gasp eden kapitalizme karşı örgütlü karşı koyuş Zilanlaşarak mümkün olur. Kadının özgürlük ve kurtuluş mücadelesin de savaşarak ölümsüzleşen Zilan Destan şahsında tüm ölümsüzleşenlerimizi saygıyla anıyoruz.” dendi

Anma Almanya Kürt Kadın Hareketi ve TKP-ML’in sunduğu mesajların ardından müzik dinletisi ile sonlandırıldı.

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑