Yazarlar

Published on Kasım 15th, 2020

0

Zülfü Livaneli’nin 1994’te Tayyip’e yaenilgisinin asıl nedeni – Doğan Özgüden


26 yıl öncesinin acı dersi: Tayyip’e iktidar yolunu açan CHP ve türevleri değil miydi?

Ünlü oyuncu ve sunucu Cem Özer, 90’lı yıllardaki programlarını değerlendirirken “Livaneli’ye İstanbul Belediye Başkanlığı’nı kaybettiren benim. Programda İlhan Kesici o kadar sevimli, o kadar sıcak, o kadar halktandı ki… Zülfü de çok şekerdir ama biliyorsun biraz elitist… Dolayısıyla İlhan Kesici’ye kaydı oyları. Livaneli’nin oyları Kesici’ye kayınca da Sayın Cumhurbaşkanı o dönem İstanbul’un başkanı oldu.” diyor.

Evet o seçimde Livaneli’nin yüzde 20,3 oyuna karşılık ANAP adayı İlhan Kesici yüzde 22,14 oy almıştı.

Ama Tayyip’in belediye başkanı olmasının asıl nedeni CHP türevi üç partinin tek aday üzerinde birleşememeleriydi.

1994 seçimleri sırasında üç “orta sol”partiden SHP’nin başında Murat Karayalçın, DSP’nin başında Bülent Ecevit, CHP’nin başında ise Deniz Baykal bulunmaktaydı.

İstanbul Büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde SHP adayı Zülfü Livaneli yüzde 20,3, DSP adayı Necdet Özkan yüzde 12,38, CHP adayı Ertuğral Günay yüzde 1,4 oy almış, yani üç “orta sol”partinin toplam oyu yüzde 34,08’ü bulmuştu.

Ancak “orta sol” oyların bölünmüş olması nedeniyle Refah Partisi adayı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 25,19 oyla aradan sıyrılarak İstanbul Büyükşehir belediye başkanı olmuş, böylece 2000’li yıllardaki başbakanlığının ve cumhurbaşkanlığının anahtarı kendisine altın tabakta sunulmuştu.

Kaldı ki, eğer Erdoğan’ın oyları o seviyeyi bulmasaydı bile, Livaneli “orta sol” oyların bölünmesi nedeniyle yine de belediye başkanı olamayacak, oy oranı ondan daha yüksek olan ANAP’lı İlhan Kesici başkanlık koltuğuna oturacaktı.


Doğan Özgüden – 15.11.2020

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑