Filistin

Published on Ekim 17th, 2020

0

Açlık grevindeki Filistinli esir ölüme terkedildi

Filistinli esir Mahir el-Ahres 27 Temmuz’dan bu yana açlık grevinde. El Ahres’in durumu her geçen gün kötüleşirken, Ofer Hapishanesi’nde el-Ahres’e destek veren üç Filistinli esire hücre cezası verildi.

Siyonist İsrail’in idari tutukluluk ve keyfi uygulamalarını protesto etmek için 27 Temmuz’da açlık grevine başlayan Filistinli esir Mahir el-Ahres’in durumu kötüleşiyor. İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Ofer Hapishanesi yönetimi, el-Ahres’e destek veren üç Filistinli esire hücre cezası verdi.

Ofer Hapishanesi’ndeki 30’dan fazla Filistinli esir, el-Ahres’e destek amacıyla 13 Ekim gecesi açlık grevine başladı. 

Filistin Esirler Kulübü, İsrail rejimine bağlı hapishane idaresinin, 13 Ekim itibariyle 80 gündür açlık grevinde olan Filistinli esir Mahir el-Ahres’e destek amacıyla açlık grevine başlayan Filistinli esirlere hücre cezasını verdiğini açıkladı.

Siyonist İsrail güçleri tarafından Batı Şeria’nın Cenin kentindeki evinden 27 Temmuz’da gözaltına alınan el-Ahres, İsrail işgal rejiminin “idari tutukluluk” ve keyfi uygulamalarını protesto etmek için 82 gün önce açlık grevine başlamıştı.

Durumunun kötüleşmesi üzerine el-Ahres, İsrail’deki bir hastaneye kaldırılmıştı. Filistinli esirlerin haklarını savunan kuruluşlar ve insan hakları cemiyetleri, el-Ahres’in durumunun çok kritik olduğunu ifade ediyor.

Öte yandan, İsrail Yüksek Mahkemesi pazartesi günü el-Ahres’in serbest bırakılması talebini reddetmiş ve tutukluluk süresinin bitimi olan önümüzdeki ay sonuna kadar hapishanede kalmasını kararlaştırmıştı.

EL-AHRES’İN DURUMU KÖTÜLEŞİYOR
Filistinli esir Mahir el-Ahres’in eşi, kocasının sağlık durumunun riskli boyutlara ulaştığını belirterek, tüm Filistinlileri ve insan hakları savunucusu kurumları acil harekete geçmeye çağırdı.

Filistin Enformasyon Merkezi’ne konuşan esirin eşi, doktorların, kocasının hayatının tehlike altında olduğunu kendisine ilettiğini belirtti. Esirin eşi ayrıca, Mahir el-Ahres’in özgürlüğe kavuşuncaya kadar açlık grevine devam etmekte ısrarcı olduğuna ve şehit olmayı dört gözle beklediğine dikkat çekti.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑