Savaş no image

Published on Ekim 28th, 2020

0

Afganistan’da barış görüşmelerine rağmen şiddet durmadı

Dünyanın en kanlı coğrafyalarından biri olan Afganistan’da savaş 2020 yılında 2 binden fazla sivilin ölümüne neden oldu

Afganistan’da Taliban ve hükümet arasındaki savaş nedeniyle 2020’nin ilk 9 ayında 2 bin 117 kişi hayatını kaybetti, 3 bin 822 kişi de yaralandı.

2020’nin Ocak ayın ila Eylül ayı arasında milyonlarca Afgan yıllardır devam eden savaştan etkilendi. Birleşmiş Milletler Afganistan Yardım Misyonu’nun (UNAMA) verilerine göre ülkedeki savaş sivillerin hayatını yok ederken, Afganistan dünyadaki en ölümcül ülkelerden biri olarak kabul ediliyor.

UNAMA’nın raporunda 2019 yılının aynı dönemine göre, 2020 de sivil ölümler yüzde 30 azalırken, Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelen Afgan hükümet yetkililer ve Taliban müzakerecilerinin görüşmeleri sivil kayıplara engel olamadı.

UNAMA’nın raporunda sivil ölümlerin yüzde 45’inden Taliban sorumluyken Afgan hükümeti kayıpların yüzde 23’ünden sorumlu tutuldu. Raporda sivil ölümlerin nedeni olarak ABD önceliğindeki askeri operasyonlar ve IŞİD’in saldırıları da gösterildi.

Hükümet ve Taliban arasında yürütülen barış görüşmelerinin tıkanması ülkedeki şiddeti keskin şekilde arttırdı.

ABD’nin Afganistan Büyükelçisi Zalmay Khalilzad, ülkede şiddetin hala çok yüksek seviyede olduğunu söylerken, tarafların barış için daha çok çalışması gerektiğini söyledi.

Şubat ayında ABD ve Taliban, Afganistan’daki yabancı güçlerin 2021 Mayıs’ına kadar ülkeden çıkması konusunda anlaşmıştı. Anlaşma karşılığında Taliban silahlı örgütlere destek ve sığınma sağlamayacağını, ayrıca Afgan hükümetiyle masaya oturacağı garantisini vermişti.

2001 yılında ABD’nin Afganistan’ı işgal etmesinin ardından Taliban iktidardan indirilmişti. ABD müdahalesinin ardından yerine gelen hükümetle savaşan Taliban, ABD tarafından El Kaide’yi barındırmakla suçlandı.

(Yeni Yaşam)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑