Almanya

Published on Eylül 24th, 2021

0

Akbulut: Her oy çok değerli

Almanya Federal Parlamentosu milletvekilliği seçimlerinde yeniden Sol Parti’den adaylığını koyan Gökay Akbulut, “Demokratik kurumlar, işçi örgütleri, Kürtler ve Aleviler mutlaka sandığa gidip oylarını kullanmalı. Bizim için her oy çok değerli” dedi.

ENVER ENLİ / MANNHEİM

Almanya’da 26 Eylül’de yapılacak seçimlere sayılı günler kaldı. 83 milyon nüfuslu Almanya’da pazar günü gerçekleşecek seçimlerde 60 milyon 400 bin seçmenin oy kullanması bekleniyor. Seçmenlerin yüzde 12’sine denk gelen 7 milyon 400 bin kişi ise göçmen kökenli. 2017 seçimlerinde bu oran yüzde 10,2’ydi.

Bu orana denk bir temsiliyet olamasa da farklı halklardan onlarca göçmen aday vekillik yarışında yerini alıyor. 38 yaşındaki Gökay Akbulut da bunlardan biri. Kayserili Kürt bir aileden olan Gökay, yaklaşık 8 yaşından itibaren Almanya’da yaşıyor. Heidelberg Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü mezunu olan Gökay, üniversite yıllarından itibaren Sol Parti’ye üye. Baden Württemberg eyaletinde Sol Parti yönetimi, Mannheim Belediye Meclis üyeliği sürecinde göçmenler, kadın ve gençlere ilişkin yürüttüğü çalışmalar ona vekillik yolunu açmış. 

BW’de 2. sıra adayı

2017 seçimlerinde ilk kez Federal Parlamento’ya giren Gökay, 26 Eylül seçimlerinde ise Baden Württemberg eyaletinden 2. sıra adayı olarak yarışıyor. Seçimlerde iyi bir sonuç alabilmek için parti olarak uzun süredir çalışma yürüttüklerini söyleyen Gökay, ulaşabilecekleri en yüksek oya ulaşarak parlamentoda daha etkili çalışmalar yürütmek istediklerini belirtti.

Savunmaya devam edeceğiz

Seçim kampanyalarının merkezinde sosyal haklar, ekolojik düzenlemeler ve barış mücadelesin olduğunu dile getiren Gökay, “İşçilerin, emekçilerin, kadınların, göçmenler ve mültecilerin haklarını Federal Parlamento’da savunuyoruz ve savunacağız” dedi.

Parlamento’da olduğu sürece Kürdistan’daki savaş, Türkiye’deki hak ihlalleri ve baskılar, Alman silahlarının Türkiye’ye satışı, Dersim Katliamı’nda Almanya’nın rolü gibi birçok konuyu parlamento gündemine taşıyan Gökay, son olarak Türkiye’nin rehin tuttuğu 120 Alman vatandaşına dikkat çekmişti.

Gökay Akbulut

Göçmenlere seçme seçilme hakkı

Almanya nüfusunun yüzde 26’sının göçmen kökenli olduğuna işaret eden Akbulut, “Fakat halen yaşamın tüm alanlarında ayrımcılığa maruz kalıyorlar. Birlikte çalıştığımız birçok göçmen örgüt, ‘seçme ve seçilme hakkı’ talep ediyor. Bu seçimlerde yaklaşık 10 milyon insan seçimlere katılamıyor. Bizler seçme ve seçilme hakkının hem belediye hem eyalet hem de federal düzeyde verilmesini istiyoruz” dedi.

Asgari ücret: 13 Euro olmalı

Göçmenlerin ağır işlerde ucuz iş gücü olarak çalıştırıldığını ifade eden Akbulut, “Sol Parti olarak 13 Euro asgari ücret ve daha iyi iş koşulları talep ediyoruz” diye belirtti.

Özellikle salgın sürecinde sağlık emekçisi kadınların daha geç emekli olduğunu ve erkeklere oranla yüzde 20 daha az düşük ücret aldıklarının da altını çizdi.

Artan kira ve yoksulluğa da işaret eden Gökay, “Herkesin ödeyebileceği kira politikasının hayata geçirilmesini istediklerini” belirtti.

Küresel ısınmaya karşı mücadele

Sol Parti olarak, haksızlık ve eşitsizliklere karşı mücadele yürüteceklerini söyleyen Gökay, “Bir yandan sosyal adalet talep ederken, diğer yandan da daha ekolojik bir yaşam için küresel ısınmaya karşı da mücadele ediyoruz” diyerek, belediyelerden ekolojik politikalar beklediklerini ifade etti. 

Sol Parti olarak silahlanmaya karşı olduklarına vurgu yapan Gökay Akbulut, “Alman askerlerinin, Afganistan, Mali gibi diğer ülkelere gitmesini ret ediyoruz. NATO savaşlarının durdurulmasını istiyoruz” dedi.

Dayanışmamız hep sürecek

Türkiye’de AKP-Erdoğan-MHP iktidarı altında ezilen halklar ve muhaliflere karşı antidemokratik uygulamalar karşısında, geçmişte çok iyi dayanışma çalışmaları yürüttüklerini de belirten Gökay, “Önümüzdeki dönem de mecliste bu çalışmaları sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sol Parti kadın partisi

Federal Parlamento’da kadın temsiliyetinin yüzde 30 gibi düşük bir oranda olduğunu söyleyen Gökay, “Sol Parti’de ise kadınların oranı yüzde 50. Bu meclisteki en yüksek rakam. Sol Parti’de aynı zamanda eşbaşkanlık uygulaması var. İki kadın başkanımız var. Bütün bunların dışında eyaletlerde de kadın kotamızı yükseltmeye çalışıyoruz. Bunu diğer partilerde göremezsiniz. Bizler, daha fazla kadının aktif siyasette yer almasını istiyor ve talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dizaynda siz de yerinizi alın

Seçimlerin önemine bir kez daha vurgu yapan Gökay Akbulut, “Merkel sonrası Almanya dizaynı yapılıyor” diyerek, herkese bunda rol alma çağrısı yaptı: “Önümüzdeki günlerde herkes seferber olup seçmenleri duyarlı kılmalı ve seçimlere katılmasını sağlamalı. Demokratik kurumlar, işçi örgütleri, Kürtler ve Alevilerin mutlaka sandığa gidip oylarını kullanmasını talep ediyoruz. Bizim için her oy çok değerli. Oylar Sol Parti’ye.”

(Özgür Politika)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑