İşçi Sınıfı

Published on Kasım 21st, 2021

0

Almanya’da Bosch işçileri direniyor


Almanya’da en büyük tekellerden biri olan Bosch’da binlerce işçinin işten çıkarılması gündemde, işçiler farklı bölgelerde fabrika önünde eylem yaptı.

Ali Çarman (Münih)

Almanya’nın en büyük tekellerinden Bosch’da sular durulmuyor. Otomobil sektörünün ağır ağır elektrikli ve dijital araçlara geçişi ile birlikte patronlar binlerce işçiyi adım adım sokağa atmakta. İşçilerin yaşayarak gördükleri bir gerçeklik var; o da ne zaman tasaruf planlarında söz edilse tehlikenin ve işten atılmanın yaklaşmakta olduğu.

Yapısal dönüşümün ve üretimin başka ülkelere taşınacağı gündemde olduğu Bosch’da toplamda binlerce işçini çıkarılacağına ilişkin basında her gün yeni haberler yayımlanmakta.

BOSCH İŞÇİLERİYLE DAYANIŞMA GÜNÜ

IG Metal sendikasının çağrısıyla Cuma günü Bühl, Arnstadt ve München fabrikalarında işten atmaları protesto ve dayanışma mitingi ve yürüyüşleri gerçekleştirildi. Üç ayrı şehirdeki bu fabrikalarda toplam 1300 işçi çıkarılacak.

Stuttgart, Nürnberg, Bamberg ve Blaichach’tan Bosch işçileri beraberliklerini göstermek için otobüslerle München Truderinger caddesinde bulunan fabrikanın önündeki meydanda toplandılar.

Almanya'da en büyük tekellerden biri olan Bosch'da binlerce işçinin işten çıkarılması gündemde, işçiler farklı bölgelerde fabrika önünde eylem yaptı.

(Evrensel)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑