İnsan Hakları

Published on Mayıs 8th, 2021

0

Avrupa kentlerinde Albayrak ve Şahin’e özgürlük eylemi yapıldı

Yunanistan’da mültecilere yardım ettikleri için tutuklu bulunan siyasi Alican Albayrak ve Hüseyin Şahin’in 10 Mayıs’ta Midilli Adası’nda görülecek duruşma öncesi Paris, Viyana ve Den Haag kentlerinde Yunanistan Büyükelçilikleri önünde eylemler yapıldı.

Yunanistan’da mültecilere yardım ettikleri için tutuklu bulunan siyasi Alican Albayrak ve Hüseyin Şahin’in özgürlüğü için Avrupa’nın birçok kentinde eylemler yapıldı.

PARİS
10 Mayıs günü Yunanistan’ın Midilli adasında mahkemeye çıkacak olan sosyalistler Ali Can Albayrak ve Hüseyin Şahin için Fransa’nın başkenti Paris’te eylem yapıldı. Göçmenlere yardım etmenin suç olmadığı belirtilen eylemde, 6 aydır tutuklu bulunan Şahin ve Albayrak’ın serbest bırakılması talep edildi.

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) tarafından organize edilen eyleme ACTİT ve SKB üyeleri katıldı. Paris’te bulunan Yunanistan Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen eylemde Fransızca ve Türkçe konuşmalar yapıldı. Yunanca devrimci müziklerin de çalındığı eylemde, “Alican, Hüseyin serbest bırakılsın”, “Tüm politik mültecilere özgürlük” sloganları atıldı.

ADGB adına yapılan konuşmada Ali Can Albayrak ve Hüseyin Şahin’in Türkiye’ye iade riski ile karşı karşıya olduğu belirtildi. İki politik mülteci ile dayanışma içinde oldukları için şiddete, gözaltı ve tutuklama saldırısına maruz kaldıkları ifade edilen konuşmada, “Albayrak ve Şahin’e yapılan bu saldırıları ve tutuklanmalarını kabul etmiyoruz” denildi.

Konuşmada “Tüm antifaşistleri 10 Mayıs’ta yapılacak duruşma öncesinde Yunanistan’ın bu mülteci düşmanı tavrını protesto etmeye davet ediyoruz. Yunan devletini mültecileri iade ederek faşist Türk devletinin suçlarına ortak olmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz” diye belirtildi.

Davaya ilişkin AvEG-Kon tarafından hazırlanan İngilizce dosyanın Büyükelçiliğe verilmesinin ardından, eylem sloganlarla son buldu.

VİYANA
Avusturya’nın başkenti Viyana’da Yunanistan Büyükelçiliği önünde ADGB çağrısı ile Albayrak ve Şahin için basın açıklaması yapıldı.

ADGB adına yapılan konuşmada “Bugün yine Yunanistan Elçiliği önünde toplandık. Son beş ayda üçüncü kez burada eylem yapıyoruz, çünkü Yunan devleti yoldaşlarımız Alican Albayrak ve Hüseyin Şahin’i tutukladı. Bugün 10 Mayıs’ta yapılacak duruşma öncesi onlara özgürlük talebimizi bir kez daha yükseltiyoruz” denildi.

ADGB açıklaması Almanca ve İngilizce okunurken, Avrupa devletlerinin Erdoğan rejimi ile yaptıkları kirli anlaşmalar teşhir edildi. Avrupa Birliği’nin mültecilere ve göçmenlere yönelik baskıcı politikalarına karşı tüm devrimci ve demokratların mültecilerle dayanışma içinde olması gerektiği vurgulandı.

KOMintern adına yapılan konuşmada ise Alican Albayrak ve Hüseyin Şahin için özgürlük istenirken, 6 Mayıs’ta Avusturya’dan Türkiye’ye iade edilen Tosun Kaya ile ilgili de bilgi verildi. HDP’li Kaya’nın Avusturya’da iltica talebinin reddedilmesi üzerine sınırdışı edilmesinin hukuksuz olduğu kaydedildi.

Mültecilerle dayanışmanın kriminalize edilemeyeceği ve tutuklu bulunan Albayrak ve Şahin özgür olana kadar eylemlere devam edileceği ifade edilen eylem sloganlarla sona erdi.

DEN HAAG
Hollanda’nın Den Haag kentinde Yunanistan’da tutuklu bulunan politik mülteci Alican Albayrak ve Hüseyin Şahin için Yunanistan Büyükelçiliği önünde eylem yapıldı.

DGB-Hollanda birleşenlerinden VEKSAV ve HTIF üyeleri, Alican Albayrak ve Hüseyin Şahin ile dayanışmak için Den Haag’da  Postzegelboom Meydanında biraraya gelerek tutsakların fotoğrafları ve dövizleri ile Yunan Elçiliği önüne yürüdü. Albayrak ve Şahin’in serbest bırakılmasını isteyen eylemciler, Elçiliğe vermek istediği dosyanın, koronavirüs önlemleri bahane edilerek kabul edilmemesi üzerine posta kutusuna bırakıldı.

Eylemde “Alican Albayrak ve Hüseyin Şahin’e özgürlük”, “Mücadeleleri mücadelemizdir”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Politik tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑