Avrupa

Published on Ekim 13th, 2021

0

Avrupa’da Yeni Demokrasi Gazetesi ile Dayanışma Geceleri

Avusturya’nın Viyana, Innsbruck ve İsviçre’nin Basel şehirlerinde “Mücadelenin Sesi Yeni Demokrasi ile Dayanışmayı Büyütüyoruz!  şiarıyla dayanışma geceleri gerçekleştirildi.

Avrupa Demokrat (AD) Haber Merkezi

Dayanışma Geceleri ile ilgili olarak AD’ye gönderilen bilgilendirmeyi aşağıda veriyoruz:

Mücadelenin sesi Yeni Demokrasi Gazetesi ile dayanışma etkinlikleri kolektif emek ve ciddi yoğun bir ön hazırlık ve geniş bir A/P faaliyeti ile kitlelere taşınmış, egemen sınıfların saldırıları teşhir edilirken devrim, sosyalizm ve komünizm mücadelesinin gür sesi Yeni Demokrasi gazetesi sahiplenmeye ve dayanışma çağrıları yapılmıştır.

Yoğun bir emek seferberliğinin ardından 2 Ekim Viyana, 9 Ekim Innsbruck ve 10 Ekim günü Basel şehirlerinde gece etkinlikleri coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Avusturya Viyana:

Sinevizyon gösterimi ve katılımcı kitlenin selamlanmasının ardından demokratik halk devrimi, sosyalizm ve yüce komünizm mücadelesinde şehit düşenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Dost devrimci yapılardan Halkın Günlüğü Gazetesi okurlarının devrimci dayanışma ve selamlamayı içeren mesajı ve yine Kızıl Cephe Kolektifi adına etkinliğe sunulan mücadele çağrısını içeren mesajı kitle ile paylaşıldı. Devamında Yeni Demokrasi Gazetesi adına gecelere gönderilen merkezi mesaj okundu.  Yine Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Çankaya etkinliğe katılarak bir konuşma gerçekleştirdi. Etkinlik Grup İsyan Ateşi’nin marş, ezgi ve halaylarıyla devam etti. Oldukça coşkulu bir program sunan İsyan Ateşi ilgi ve beğeni topladı. Etkinlik verilen aranın ardından İşçi Gençlik Kültür Merkezi ve Avusturya Türkiyeli İşçi ve Gençlik Federasyonu üyesi Erol Arslan, şiirlerinden bir seçkiyi dinleyicilerle buluşturdu.

Programda son olarak   Pınar Aydınlar sahne aldı. Okuduğu Türkçe ve Kürtçe parçalarla kitlenin büyük beğenisini toplayan sanatçı, mücadelenin büyütülmesi çağrısıyla programını bitirdi. Son olarak Yeni Demokrasi Gazetesi adına yapılan kapanış konuşmasının ardından etkinlik sloganlarla başarılı bir şekilde sonlandırıldı.

Avusturya Innsburck:

9 Ekim’de gerçekleşen Innsburck gecesi sinevizyon ve saygı duruşu ile başladı. Programa ilk önce ATİGF bünyesinde faaliyet yürüten Grup Umuda Türkü sahne aldı. Grup seslendirdiği ezgilerle kitlenin beğenisini topladı.  Program Yeni Demokrasi gazetesinin gönderdiği mesajın okunmasıyla devam etti.

Ardından Pınar Aydınlar sahneye davet edildi. Okuduğu parçalarla geceyi çoşturan Aydınların ardından sahneye Partizan adına bir yoldaş günün anlamı ve önemine ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi. Partizan temsilcisi; Başkan Gonzalo şahsında devrim mücadelesinde şehit düşenleri anarak başladığı konuşmasına, içinden geçilen süreçte egemenlerin saldırılarının boyutlandığı ve Pandemi bahane edilerek büyük bir saldırı dalgası başlatıldığını vurguladığı konuşmasında bu saldırılara karşı örgütlenmenin önemi üzerine durarak 50 yıllık mücadele geleneğin ardılları olarak “Zulmün olduğu yerde isyan meşrudur!” diyerek mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Ayrıca Türkiye ve T. Kürdistan’ında faşizmin gemiyi azıya aldığı bir dönemde işçi sınıfı ve emekçilere, Kürt ulusuna ve tüm azınlıklara saldırılar hiç olmadığı kadar pervasızlaşmıştır. Özellikle devrimci ve komünist güçlere yönelik imha ve yok etmeye yönelik saldırılarına karşı Kaypakkaya’cıların dağlarda, fabrikalarda, üniversitelerde yani hayatın her alında direnmeye ve mücadele yürütmeye devam ettiğini söyleyerek gazeteyle dayanışmaya çağrısı yaptı.  Konuşması sık sık “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya!”,” Dersimde düşene ve dövüşene bin selam!” sloganlarıyla kesilen konuşmacı, mücadelenin her alanda daha fazla ileri taşınması gerektiğini vurgulayarak sonlandırdı. Partizan temsilcisinin ardından Grup isyan Ateşi sahne aldı. Kitleyi selamlayan grup seslendirdiği parçalarla büyük beğeni topladı. Etkinlik çekilen halaylar ve atılan gür sloganların ardından kitleye katılımından ötürü teşekkür edilerek sonlandırıldı.

İsviçre Basel:

Etkinlikler 10 Ekim 2021 tarihinde İsviçre’nin Basel şehrinde bir nevi final gecesiyle bitirilmiş oldu.

“Tarihten geliyor, geleceğe yürüyoruz!” sloganı ile hazırlanan sinevizyon gösterimi ile gece programı başladı. Katılan kitle Yeni Demokrasi Gazetesi olarak „Mücadelenin sesi Yeni Demokrasiyle Dayanışmayı Büyütüyoruz“ şiarıyla düzenlediğimiz etkinliğimize hoşgeldiniz!.. denilerek selamlandı.

Açılışta; “Sevgili dostlar, değerli yoldaşlar; Yarım asra dayanan bir geleneğin 33 yıldır kesintisiz yayın hayatını sürdürücüsü olan gazetemiz, bu elli yıllık kesintisiz mücadelede tereddütsüzce yürürken yaşamını yitiren devrimci ve komünistlerin mücadelesinin bir ürünü olmaktan onur duymaktadır.

Bu onura eşlik eden tüm yoldaşlarımıza ve emeğini esirgemeyen dostlarımıza ayrıca teşekkür ediyoruz” denildikten sonra, 11 Eylül 2021 tarihinde yaşamını yitiren Peru Komünist Partisi kurucusu ve kuramcısı, Peru proletaryasının komünist önderi Başkan Gonzalo şahsında dünyanın dört bir yanında devrim, sosyalizm ve ulusal kurtuluş mücadelelerinde ölümsüzleşenler için saygı duruşu gerçekleştirildi.

Ardından programa yaşamı boyunca mücadelesinden ödün vermeyen ve büyük bedeller ödemesine rağmen umudunu hep diri tutan Hozan Cömert sahne aldı.

Hozan Cömertin ardından, Yeni Demokrasi Gazetesi’nin gönderdiği mesaj okundu.

Mesajda “Gazetemiz 3 Ocak 2018’den bu yana devrimci yayın çizgimizden ödün vermeyerek, tasfiyeciliğe, reformizme ve her türden gericiliğe karşı durduk. İçinde bulunduğumuz süreç sağ tasfiyeciliğin ve reformizmin gelişme gösterdiği; proleter ideolojiye ve devrimci mücadeleye saldırıların yoğunlaştığı; kitlelerin düzen içi siyaset hayalleriyle yönetilmek istendiği bir süreçtir. Bu sürecin özgünlükleriyle birlikte yayın çizgimizi; kitlelerin yaşadığı bilinç bulanıklığını berraklaştırma, faşizmin saldırılarına karşı örgütlü ve devrimci-komünist mücadeleyi yükseltme çağrıları ekseninde konumlandırdık. Kolektifimizin, faşizmin darbelerine ve reformist-yasalcı anlayışlara karşı daha fazla proleter ideolojiye sarılma ve Yeni Demokratik Devrim mücadelesinde Halk Savaşı’na tutunma çağrısını kitlelerle buluşturmayı amaçladık.” Ve sonunda “Gazetemiz Yeni Demokrasi faşizmin tüm saldırılarına, reformist-revizyonist tüm akımlara karşı işçi sınıfı ve emekçi kitlelerin tükenmeyen öfkesi olacaktır.

Yeni Demokrasi kolektif, devrimci ve örgütlü basının gür sesi, Proletaryanın bilimsel ideolojisine düşman her türden burjuva akıma karşı kesintisiz ideolojik mücadelenin bir mevzisidir. Nergiz Gülmezlerden, Fehiman Bozgurt’lardan, Muharrem Yiğitsoy’lardan, Suzan Zenginlerden devraldığımız bu mevziyi daha da güçlendirmek için Yeni Demokrasi ile dayanışmayı büyütelim, omuz verelim!”  Denildi.

Kitlenin büyük bir coşkuyla “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya!” attığı sloganlar eşliğinde biten mesajdan sonra, mücadele yoldaşımız ve sanatçı dostumuz İşçi direnişlerinde, hapishane önlerinde, kadın eylemlerinde, gençlik direnişlerinde, açlık grevlerinde, çevre eylemlerinde, mitinglerde, adliye koridorlarında, meydanlarda yılmadan mücadelesini yürüten Pınar Aydınlar sahneye çağrıldı. Alkışlar eşliğinde sahneye çağrılan Aydınlar sahne performansıyla oldukça beğeni topladı.

Dayanışma etkinliğine Devrimci Cephe ve Öncü Partizan da katılarak destek sundu. Öncü Partizan sunduğu yazılı mesajında “Devrim mücadelesi içinde işçi ve emekçi kitlelere ulaşması için önemli bir mevzimiz olan devrimci-sosyalist yayın geleneğimizin güçlendirilmesi her zamankinden daha fazla ihtiyaçtır bu gün.” “Türkiye’nin geleceği çelikten yoğruluyor. Belki biz olmayacağız ama bu çelik aldığı suyu unutmayacak” diyen komünist önderimiz İbrahim Kaypakkaya’nın gözlerindeki ışıltının aydınlığıyla siz yoldaşları selamlıyoruz” denilerek bitirilen mesaja kitle “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarıyla karşılık verdi.

Verilen aranın ardından dur durak bilmez bir mücadele azmiyle, sınıf mücadelesinin her mecrasında yerini alan, kimi zaman kavgadan kaçanlara „Kaçış yok kavgadan buradayız“ diye haykıran, kimi zaman „Rizgarıye Soza Me“ diyerek Kürt ulusunun Kobane’deki direnişine ses veren, „Kendini Rektör Sanmış“ diyerek Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin direnişinin sesi olan, „Andımızdır Onlar“ diyerek Halk Savaşçılarının kahramanca direnişlerini ölümsüzleştiren ve uzun zamandır Avrupa kitlesi tarafından merakla beklenilen Grup İsyan Ateşi de sahne aldı.

Grup İsyan Ateşi Kitlenin sık sık alkış ve sloganları eşliğinde marşlar ve türkülerle unutulmaz bir program gerçekleştirdi.

Etkinlikte son olarak Ruhi Su geleneğinin önemli temsilcilerinden biri olan Hasan Yükselir ve Grubu sahne aldı. Hasan Yükselir’in yalın, duru ve dokunaklı sesiyle seslendirdiği güzel ezgiler sonrasında; Karamsarlıktan değil tarihsel perspektiften ve geleceği kazanmaya mahkum olan komünist önder Kaypakkaya’nın çizdiği güzergahta ilerlemenin onuru ve gururuyla hoşçakalın diyor, bir başka etkinlikte buluşmak üzere denilerek etkinlik bitirildi.

Yeni Demokrasi Bizim sesimizdir!

Okuyalım, Okutalım!

(Avrupa Haber)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑