Belçika

Published on Ocak 28th, 2021

0

Belçika, homofobik mesajlar paylaşan Türk imamı sınırdışı ediyor

Belçika’da Diyanet İşleri’ne bağlı bir caminin Türkiye’den gönderilen imamının, Facebook sayfasından yaptığı homofobik paylaşımlar sonrasında sınırdışı edileceği açıklandı.

Belçika, Diyanet İşleri’ne bağlı Yeşil Cami’nin (Groen Moskee) imamının eşcinsellik karşıtı görüşleri nedeniyle sınır dışı edilmesini kararlaştırdı. Flaman hükümeti de Yeşil Cami’nin ruhsatının iptal edilmesi için yasal işlem başlattı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Genk şehri yakınlarındaki Houthalen – Helchteren’de bulunan Yeşil Cami’nin imamı, Facebook hesabından “eşcinselliğin hastalık olduğu, çürümeye yol açtığı ve İslam tarafından yasaklandığı” görüşünü ayrımcı bir dille anlatan bir mesaj paylaştı. İmam, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın tartışmalara neden olan eşcinsellik karşıtı vaazını da hatırlattı. “Eşcinsellik kapitalizm ve demokrasi virüsüdür” yazan bir takipçisine de teşekkür etti.

‘TOPLUMUMUZA NEFRET EKMEK İSTEYENLERİN BURADA YERİ YOKTUR’

Federal hükümetin İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mahdi, bu açıklamaların ardından, üç yıldır Belçika’da olduğu belirtilen imamın oturma iznini uzatmama kararı aldıklarını açıkladı. Belçikalı bakan, “Toplumumuza nefret ekmek için gelenlerin burada yeri yoktur” dedi. Belçika hükümetinin, oturma izni uzatılmayan Türk imamdan ülkeyi terk etmesini isteyeceği belirtildi.  Belçika makamlarının, eşcinsellik karşıtı görüşleri nedeniyle, imam hakkında, “kamu düzeni ve ulusal güvenliğe zarar verebileceği” gerekçesiyle soruşturma başlattığı da belirtildi.

Devlet Bakanı Mahdi, “Eşcinsel topluluğunu damgalamaya ve bu tür mesajları yaymaya daha fazla tahammül edemeyiz. Bir imam olarak Belçika’da çalışma hakkına sahipseniz, örnek bir göreviniz vardır. Değerlerimize uymak istemeyen herkes, sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak” diye konuştu.

CAMİNİN RUHSATI DA ALINABİLİR

Flaman İç İdaresi ve Uyum Bakanı Bart Somers de, Yeşil Cami’nin ruhsatının iptali için yasal işlem başlattı. Somers, “lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüel (LGBT) toplumuna yönelik nefret ve ayrımcı mesajlar yaydığı gerekçesiyle, Yeşil Cami’nin ruhsatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Houthalen – Helchteren Belediye Başkanı Alain Yzermans ise belediye meclisinin Yeşil Camii konusunu ciddi şekilde değerlendireceğini söyledi. Belediye başkanı, “Demokratik, anayasal devlete karşı gelen ayrımcı mesajlar kabul edilemez. Belediyemiz, eşitliğe ve hoşgörüye büyük önem veriyor” dedi.

Yeşil Cami yönetiminden bir yetkili ise BBC Türkçe’ye, Belçika hükümetinin aldığı karar nedeniyle ‘şaşkınlık içinde kaldıklarını’ belirterek, perşembe günü gerekli yasal girişim için avukatla görüşeceklerini söyledi. Cami derneği yöneticisi, suçlamalara hedef olan imamın ismini, “Bilmiyorum, unuttum” diyerek ısrarla söylemekten kaçındı.

(artıgerçek)

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑