Kadın

Published on Kasım 24th, 2020

0

Buldan’dan “Şiddetsiz bir ülke” için ortaklaşma çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın konuştuğu HDP Kadın Grup toplantısında, “Jin jiyan azadî”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ve “Erkek-devlet şiddetine karşı her yerde mücadeledeyiz” dövizleri yer aldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Parlamento Kadın Grubu Toplantısı’nda konuştu.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında kadın grubunun toplandığı haftalık toplantıda, bütün sıralarda “Jin jiyan azadî”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” ve “Erkek-devlet şiddetine karşı her yerde mücadeledeyiz” dövizleri yer aldı. Grup toplantısına katılan kadınlar, üzerinde “Mücadeleyiz” yazan mor renkli maskeler taktı.

“Acil eylem planı hazırlayın”

Buldan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Erkek şiddeti: AKP iktidarı boyunca kadın katliamları, kadına yönelik şiddet, suç ve sömürü hızlanarak arttı. Türkiye’de kadına yönelik şiddet o kadar yaygın bir hal aldı ki artık ne evler, ne iş yerleri, ne sokaklar, ne de ülkeleri kadınlar için güvenli değil.

İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa kadın kıyımlarını durdurmak için ivedilikle, bir acil eylem planı olarak gündeme alınmalı ve harfiyen uygulanmalıdır.

“Bakım emeği kadınların omuzlarına yıkıldı”

Pandemide kadın: Pandemi kapsamında açıklanan tedbirler karşısında yandaş sermayedarlar dışında toplumun bütün kesimleri hükümet tarafından savunmasız, güvencesiz bırakılmıştır. Eriyen maaşları ile emekliler açlığa, çalışanlar da yoksulluğa mahkûm edildi. Pandemi karşısında hiçbir destek sunulmayan esnaftan, üreticisine, çiftçisine herkes iflas ile baş başa bırakıldı. Cumhuriyet tarihinin en yüksek işsizlik oranlarıyla gençlere geleceksiz bir ülke sunuldu.

Özellikle kadınlar bu sürecin en ağır faturasını ödemektedirler. En az 20 milyon kadının tamamen çalışma yaşamı dışında tutulduğu Türkiye’de Mart 2020’den bu yana işbaşında olan kadınlardan 2 milyona yakını işsiz kaldı. Kadın işsizliği özellikle genç kadın işsizliği gittikçe artarken, kadın yoksulluğu katmerlenerek artmaktadır. Pandemide devasa bir bakım emeği yine kadınların omuzunda kalmıştır.

“HDP Kadın grubu bir devrim niteliğinde”

Eş başkanlık sistemi: Biz kadınlar bugün sadece baskıya, cinsiyetçiliğe ve sömürüye karşı durmuyoruz; aynı zamanda kadın özgürlükçü, eşitlikçi, adil bir sistemi de inşa ediyoruz.

Eş başkanlık sistemini bu kadın özgürlükçü sistemin önemli bir sacayağı olarak oluşturduk. Nitekim HDP’nin mirasını devraldığı siyasi gelenek e şbaşkanlık sistemi ile Türkiye siyaset tarihinde bir ilke imza atmıştır. Sadece parlamentodaki kadın sayısını artırmadık aynı zamanda Meclis’i kadın özgürlük mücadelesinin bir sahnesine dönüştürdük. Bu açıdan eş başkanlık sisteminin bir parçası olarak HDP Meclis Kadın Grubu bu meclis için bir devrim niteliğindedir.

Belediyelerimizde kadın daire başkanlıkları, kadın merkezleri, kadın sığınma evleri kurduk. Toplumsal cinsiyete duyarlı bütçeyi hayata geçirerek katılımcı bütçe ile toplumsal eşitliği gözeten bütçeler oluşturduk.

Ve yine ülkemizde de kadınlar bugün itibariyle, en büyük muhalif güçtür! Kadınlar erkek şiddetine, açlığa, yoksulluğa, faşizme karşı direniyor; demokratik, adil ve eşit bir düzen kurmak için mücadele veriyor! İktidarın kadın mücadelesinin altını boşaltma ve değersizleştirme girişimlerine karşı bugün milyonlarca kadın tek adam rejimine karşı çıkıyor. Bizim en büyük kazanımımız dayanışmamızdır. HDP bir kadın partisidir: HDP faşizme karşı korkusuzca direnen kadınların partisidir.

AKP-MHP faşist iktidarına sesleniyorum; zannetmeyin ki HDP’li kadınlar kadın düşmanı politikalarınıza karşı geri adım atacak. Bizler yoksulluğa, ırkçılığa, cinsiyetçiliğe, şiddete; talan ve soygun düzenine, yolsuzluğa karşı durmaya, faşizme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Tek adam iktidarına karşı bu ülkede Demokratik Cumhuriyeti inşa edecek öncü güç kadın gücüdür. Darbe anayasasına karşı, halkların anayasasını oluşturacak demokratik yapı kadın ittifakıdır. Bugün kadın ittifakının milyonlarca üyesi, binlerce bileşeni var.

21. yüzyıl kadın mücadelesinin kazandığı yüzyıl olacaktır. 21. yüzyıl tarihini kadınlar yazacak. Bir kadın partisi olan HDP bu yüzyıla damgasını vuran kadın mücadelesinin önemli bir bileşenidir. Kadın mücadeleleri arasında bağlantılar kurmaya, kadınlar arası bağları sıkı tutmaya ve dayanışmayı büyütmeye devam edeceğiz.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Gününde özellikle Meclis’teki tüm kadın milletvekillerine şu çağrıyı yapmak istiyorum: Kadına yönelik erkek-devlet şiddetinin son bulması için gelin bugün hep birlikte Meclis’i görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağıralım. Kadın dayanışması ile hareket ederek şiddetsiz bir dünyanın mücadelesini hep birlikte verelim. Biz HDP’li kadınlar olarak bu konuda üzerimize düşen her türlü sorumluluğu almaya hazırız.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑