İnsan Hakları

Published on Ekim 15th, 2020

0

Cezaevlerinde işkence ve hak ihlalleri artıyor

Bafra ve Kayseri’deki tutsaklar yoğun hak ihlallerine uğruyor. Hasta tutsakların durumu ağırlaşırken, tutsaklara ayakta sayım, çıplak arama, hücre cezaları dayatılıyor.

AKP-MHP iktidarı, siyasi tutsaklara düşman hukuku uygulamaya devam ediyor. Bafra, Kayseri ve Adana’da tutsaklar şiddete ve çeşitli hak ihlallerine uğruyor. Hasta tutsakların durumu ise ağırlaşıyor.

BAFRA
Samsun Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsaklar tedavi edilmiyor. Tutsaklardan Ercan Yakut, durumlarına ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi’ne mektup gönderdi. Mektupta, salgın süreciyle cezaevi şartlarının ağırlaştığı, hasta tutsakların revire çıkarılmadığı belirtildi.
Duyarlılık çağrısının yapıldığı mektupta, şu bilgiler verildi:
“Adem Durmuş: Katarak hastalığı nedeniyle bir gözü tamamen kapandı, bel fıtığı ve varis rahatsızlığı var.
Mazlum Dinç: Bir elinde üç parmağı kopmuş ve elinde şarapnel parçası olduğu için ellerini kullanamıyor.
Şeyhmuz Koç: Bir elinde bir parmak kopmuş. Göğsünde ve kolunda şarapnel parçası ile zihinsel rahatsızlığı var.
Bilal Akbaş: Psikolojik rahatsızlığı var ve raporludur.
Şemsettin Özer: Ülser rahatsızlığı, tansiyon, migren, sinozit ve damarda şişiklik hastalığı var.
Engin Aydınalp: Sinozit, ülser, vertigan ve solunum yetmezliği rahatsızlıkları var. Ayrıca, omirilik kanseri geçirmiş ve bacakları tutmuyor.
Ömer Çeken: Prostat, karaciğerde damar örülmesinden dolayı kitle oluşmuş ve kronik bronşit, bel ve boyun fıtığı, boğazda iltihaplı triot bezi var ve lenf, varis, kalın bağırsakta polip, ülser ve reflü rahatsızlığı var.”

KIRŞEHİR-KAYSERİ
Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi avukatlardan oluşan heyet, geçtiğimiz hafta Kayseri T1, T2 ve Kadın Kapalı cezaevlerini ziyaret etti. Hukukçular, ziyaret sırasında tutsakların yaşadığı hak ihlallerini raporlaştırdı. Raporda, Kırşehir Cezaevi’nde süresiz-dönüşümlü açlık grevinde olan tutuklular, Kayseri Cezaevi’ne sevk edilmelerinin ardından açlık grevini sonlandırmıştı. Tutukluların, 15 Eylül’de sevk edildikleri Kayseri Cezaevi’nde karantina koğuşunda tutuldukları ve ayakta sayım dayatmasına maruz kaldıkları belirtildi.
Kayseri T1, T2 ve Kadın Kapalı cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri şöyle sıralandı:

T1 NOLU CEZAEVİ

* 15 Eylül’de Kırşehir Cezaevi’nden sevk edilen Feyyaz Gülsoy ve 3 kişi, cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kaldı. Çıplak aramayı kabul etmeyen tutuklara hücre cezası verildi.

* Tutukluların ayakta sayım vermesi dayatılıyor, kabul etmeyen tutuklular gardiyanlar tarafından darp edilerek, ayağa kaldırılıyor.

* Kırşehir’den sevk edilen tutuklular 15 Eylül’den bu yana karantina hücrelerinde tutuluyor.

* Tutuklulara Yeni Yaşam, Birgün, Evrensel gazeteleri verilmiyor.

* Aileleri ile yapılan telefon görüşmelerinde kişilerin isimlerini söyleyerek, konuşmaları dayatılıyor. Kabul edilmediği takdirde aileleri ile iletişimleri engelleniyor.

* Cezaevinde verilen yemekler kötü, bulgur ve makarna dışında yemek verilmediği aktarıldı.

* Karantina hücrelerinin güneş görmediği belirtilirken, spor faaliyetlerine izin verilmiyor.  

* Tutuklulara ‘sizi yakmak lazım’, ‘bayrağını seven insanlar olsaydınız aslında 4 kişi olduğunuz için sizi ayağa kaldırmazdık’ gibi sözlerle tehdit ve tahrik ediliyorlar.

T2 NOLU CEZAEVİ

* Mektuplar gönderilmiyor, istenilen gazeteler tutuklulara verilmiyor.

KADIN KAPALI CEZAEVİ

* Ortak etkinliklere izin verilmiyor.

* 10 kitap kotası uygulanıyor. Kürtçe kitaplar ise 4-5 ay sonra veriliyor.

* Hasta tutukluların hastaneye götürülmesinde sıkıntılar yaşandığı, kelepçeli muayene dayatıldığı ve sağlık çalışanları tarafından kötü yaklaşımlara maruz kaldıkları belirtildi.

* Meclise, sivil toplum kuruluşlarına, örneğin İnsan Hakları Derneği’ne yazdıkları mektupların içeriğinde cezaevi koşulları ile alakalı şeyler yer aldığı zaman; ‘doğru bulunmayan ibareler içermesi’ sebep gösterilerek el konulduğunu ve mektuplarının gönderilmiyor.

* Kantin fiyatlarının aşırı pahalı olduğunu, ayrıca yalnızca bir priz kullanmalarına rağmen her ay 250 TL kadar elektrik faturası geldiği aktarıldı.”

AMED
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ndeki, aralarında eski Hizan Belediyesi Eşbaşkanı İhsan Uğur’un da bulunduğu tutsakların zorla aynı cezaevi içinde açılan 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları’na sevk edilmesine ilişkin İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’na dilekçe verdi.
Cezaevinde hâlâ inşaat kalıntıları bulunduğuna dikkat çekilen dilekçede, “Yine, bazı mahpusların, pijama takımları dahi verilmeyerek pantolonları ile uyumak zorunda bırakılmışlardır. Aynı zamanda mahpuslara ait gazete, bulmaca ve kitaplar haftalarca verilmemiştir.  Meydana gelen şiddet, hakaret ve kötü muameleyi protesto etmek amacıyla bazı mahpusların açlık grevine başladığı, greve müdahale etmek isteyen cezaevi yönetiminin şiddet kullandığı ve gerçekleşen şiddet ile bir mahpusun ayağının kırıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır” diye kaydedildi.
HDP Milletvekili Celadet Gaydalı’nın dilekçesinde şunlar da ifade edildi:
“Yine ayağında platin olan ve tek başına yürümekte zorluk çeken bir mahpusun yürümek için kullandığı yürütecin elinden alındığı ve tek kişilik hücrede tutulduğu iddiaları bulunmaktadır.”

ADANA
Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bekir Kudak’ın gardiyanlar tarafından darp edilerek, tehdit edildiği belirtildi. Kudak’ın avukatı Özgür Yakut, gardiyanlar hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na “işkence”, “tehdit”, “görevi kötüye kullanma” ve “hakaret”ten dolayı suç duyurusunda bulundu.

(ANF)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑