İnsan Hakları

Published on Eylül 21st, 2020

0

“Çocuklarımın kanı hastanenin duvarlarına sıçradı, o gece boyattılar”

Suruç’ta AKP Milletvekili Yıldız’ın korumaları ve akrabaları tarafından iki oğlu ve eşi hastanede katledilen Emine Şenyaşar, Ankara’da adalet arayışını sürdürüyor.

HDP’li Gergerlioğlu’nun ÖFG TV’sinde canlı yayına katılan Şenyaşar, “Çocuklarımın kanı hastanenin duvarlarına sıçradı, o gece acilen boyattılar” dedi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 24 Haziran 2018 Genel Seçim sürecinde AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının saldırıları sonucu eşini ve 2 oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile oğulları Ferit Şenyaşar, adalet talebiyle Ankara’da siyasi parti, sivil toplum örgütleri ile temaslarını sürdürüyor. Şenyaşar ailesi ve avukatları Bülent Duran, son olarak HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun ÖFG TV’sine konuk olarak davada yaşanan haksızlıkları dile getirdi, savcılığın hastanede katledilenlerle ilgili dosya açmamasına isyan etti. Davada sonraki duruşma 2 Ekim 2020 tarihinde Malatya’da görülecek.

“TORUNLARIMIN HEPSİ YETİM KALDI”

“2 yıldır bir adalet mücadelesi veriyoruz” diyen anne Emine Şenyaşar, iki oğlunun öldürüldüğünü, eşinin ise hastanede gözlerinin önünde katledildiğini anlattı. Bir oğlunun da tutuklu olduğunu anlatan Emine Şenyaşar, “Ailemi yok ettiler. Torunlarımın hepsi yetim kaldı” dedi.

Emine Şenyaşar ve ailesini HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu konuk etti.

“ÇOCUKLARIMIN KANI HASTANENİN DUVARLARINA SIÇRADI”

Olay günü hastanede yaşananları anlatan Şenyaşar, “Çocuklarımın kanı hastanenin duvarlarına sıçradı. O gece acilen boyattılar. Üzerimizdeki bu zulüm artık kalksın, dayanacak gücümüz kalmadı” ifadelerini kullandı. Milletvekili Yıldız dışarı çıkıp akrabalarını alkışladı. Milletvekilinin kardeşi Celal Yıldız’ın ‘Ben de hastanedeydim, hiçbirisi sağ çıkmasın bu hastaneden hepsini öldürün kimse kalmasın’ dediğini aktaran Emine Şenyaşar, “Katiller serbest bir şekilde dolaşıyor. Hala Suruç’ta gözümüzün önünden geçip gidiyorlar. Adalet istiyoruz. Aile paramparça oldu, 2 yıldır durmadan ağlıyorum” dedi.

“TEFECİDEN VEKİL OLMAZ”

Olaya tanık olanların gerçekleri anlatmaya korktuklarını anlatan Şenyaşar, “Korkulardan dolayı kimse ifade vermiyor. Bir kişi ifade vermiş onu da tehdit ettiler. İşleri hep tefecilik, zorbalık ve insanlara zulüm yapmaktır. Tefecilerden vekil olmaz” şeklinde konuştu.

“5 YILLIK HTS KAYITLARIMIZI İNCELEMİŞLER, ÖRGÜT BAĞLANTISI BULMAK İÇİN”

Programda konuşan Ferti Şenyaşar ise kendilerinin örgütle bağlantılı gösterilmeye çalışıldığını, bu sebeple son beş yıllık tüm telefon konuşmalarının ve sosyal medya hesaplarının incelediğini ancak bir şey bulunamadığını belirtti. Ferit Şenyaşar, şunları kaydetti: “5 yıllık bizim aile geçmişimizi araştırmışlar, telefon kayıtlarımızı incelemişler, sosyal medyayı incelemişler. Bu inceleme sonucunda yine savcı ‘bu ailenin olay öncesi ve olay sonrası herhangi bir örgütle bağlantısı tespit edilememiş’ diyor. 5 yıllık bizim tüm HTS kayıtlarımız, kiminle görüşmüşüz hepsi dökülmüş. Son olarak buraya gelmeden önce, Ankara’ya gelmeden önce dosyanın genel durumunu öğrenmek için dosya savcısı ile görüştük, dosya üzerinden 2 yıl 3 ay geçmesine rağmen savcıya soruyoruz savcı diyor ki ‘Hastane ile ilgili herhangi bir delil bulunmadığından’ dosya açılmamış. Ne zaman açılacak diye sorduğumuzda savcı diyor ki ‘Hastane ile ilgili şüpheli bir durum yok.’ Diyor o yüzden bu dosya açılmıyor.”

“MİLLETVEKİLİ İBRAHİM HALİL YILDIZ’IN SİLAHLA ATEŞ ETTİĞİ GÖRÜNTÜLERİ VAR”

Şenyaşar ailesinin avukatı Bülent Duran ise davada yaşananları şöyle anlattı: “Yıldız ailesinden 1 kişi yakalanmıyor, 1 kişiden ifade alınmıyor, 1 kişi şüpheli olmuyor. İbrahim Halil Yıldız’ın silahla ateş ettiği görüntüleri var, Enver Yıldız’ın, Kenan Yıldız’ın, diğerlerinin sopalarla hayati tehlike geçirecek, adam öldürmeye kasttır ve adam öldürmeye teşebbüstür, bu faillerin belli olmasına rağmen yakalanmadılar, tutuklanmadılar ve gözaltı işlemleri yapılmadı ve mağdur olarak müşteki olarak da bu dosyaya yansıyor.”

NE OLMUŞTU?

24 Haziran 2018 genel seçimlerinin hemen öncesinde Urfa’nın Suruç ilçesinde, 14 Haziran’da AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın korumaları ve yakınlarının Şenyaşar ailesine ait iş yerine yönelik saldırısı, yaralıların kaldırıldığı hastanede devam etmiş ve baba Hacı Esvet Şenyaşar ile çocukları Celal ile Adıl Şenyaşar yaşamını yitirirken, Ferit, Mehmet, Fadıl Şenyaşar’ın da aralarında olduğu 9 kişi ise yaralanmıştı. Olaydan sonra tedavi edildikleri hastanelerde gözaltına alınan yaralı kardeşlerden Fadıl Şenyaşar, tutuklanmıştı. AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın da yaşamını yitirdiği olaya dair somut ifadeler ve görüntüler olmasına rağmen, Yıldız ailesinden kimseye dokunulmamış, 17 ay sonra Enver Yıldız koruma ordusu ile geldiği Urfa Adliyesinde tutuklanmıştı. Savcılık tarafından olaydan 18 ay sonra hazırlanan iddianamede ise Şenyaşarlara yönelik asıl saldırının yaşandığı hastane boyutu iddianame dışı bırakılmıştı. Ayrıca iddianamede sağlam şekilde girdiği hastaneden kafası ezilmiş şekilde ölü olarak çıkan Esvet Şenyaşar’a dair tespite de yer verilmedi.

( HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑