İnsan Hakları

Published on Kasım 24th, 2021

0

Cumartesi Anneleri davasında avukatlar salonu terk etti

Cumartesi Anneleri davasında avukatlar mahkemenin tarafsız olmadığını vurgulayarak mahkeme salonunu terk etti. Duruşma 23 Mart 2022’ye ertelendi. 

Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta eylemine yönelik polis saldırısında aralarında kayıp yakınlarının da işkenceyle gözaltına alınanların “İzinsiz toplantı ve gösteri yapmak” iddiasıyla yargılandığı davanın 3. duruşması görüldü.

46 kişi hakkında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın duruşması, yargılanan ve avukatların sayısı gözetilerek 17. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındı.

Görülen duruşmada, daha önce ifade vermeyen 29 kişi ve avukatları hazır bulundu. Duruşma 3 saat geç başladı. Bir önceki duruşmada avukatların mahkeme başkanının tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle yaptığı reddi hakkim talebinin işleme konulmaması ve mahkeme başkanının genel tutumu nedeniyle avukatlar tekrardan reddi hakkim talebinde bulundu.

Avukatların reddi hakkim talebinin yanı sıra birçok talebinin reddedilmesi üzerine avukatlar, mahkeme başkanının tarafsızlığını yitirdiğini belirterek, salondan ayrıldı.

Bunun üzerine duruşmaya 5 dakika ara verildi. Verilen aranın ardından devam eden duruşmada mahkeme, bir sonraki duruşmayı 23 Mart 2022 tarihine erteledi.

(ETHA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑