Makaleler

Published on Kasım 30th, 2020

0

Dersim’den dünyaya yükselen çığlıktır, Bedriye Doku’nun çığlığı! – Hüseyin Y.

330 gündür soruyoruz Gülistan Doku nerede??

Devlet hala üç maymunları oynuyor ve ses yok!.

Biliyoruz ki, toplumsal eşitsizlik var olduğu ve devam ettiği sürece, şiddetinde son bulmayacağı be adaletinde olmayacağı ortadadır.

Şiddeti yaratan, ve besleyen nedenler ve niçinler insanlığın tarihi ile başlar ve bu güne dek farkı biçimleri ile devam eder/ediyor.

Erkek egemenliğinin iktidar olduğu günden bu yana toplumun yarısını oluşturan Kadınlar ne yazık ki şiddetin  hedefi olmaktan da asla kurtulamamıştır.

Evde erkeğin, sokakta erkeğin, yasalar karşısında erkeğin, dinler ve inançlar karşısında da hep erkek şiddetlin hedefi olmaktan da kurtulmadı kadın!

Kadına karşı hoşgörü değil, şiddeti öngören bir yığın örnek sıralamak mümkün!

Kadın ve kız çocuklarının alınıp satıldığı, kadın köle pazarların, kadına yaklaşımın unutulmaz tarihi örneklerindendir.

Kuşkusuz geniş bir inceleme ve sorgulanması gereken bir konu olsa da. Öncelikle erkeğin kendisini doğuran, doyuran, büyüten ve topluma kazandıran kadına/anneye karşı önce elini değil, yüreğini açmalı!

Bununla birlikte var olan siyasal sistemin eşitlikçi adil, ve demokratik hak ve yasalar ile toplumsal mutabakat belgesi olan anayasal hakları teminat altına mutlaka alınmalı şiddet yaklaşımı içinde olanlara dur diyecek caydırıcı temel önlemler almalı.

Bununla birlikte kadını aşağılayan ve yaşam hakkına yönelik dinlerim bütün etkilerinden uzak bir kültürel eğitimin de tartışılmaz olduğu ortadadır.

İnanıyorum ki; Kadının ve erkeğin yetiştirmiş olduğu çocuğuna toplum içinde bu duygularla yetiştirdiği çocuğunu eğitirse inanıyorum ki bu eşitsiz sistemler var olmaya devam etse de çok önemli bir yol almış oluruz.

25 Kasım’ın dünyada bütün kadınların çağrısı ezilen, sömürülen, dışlanan ve ötekileştiren milyonların sesi 330 gündür Dersim’de kaybedilmek istemen Gülistan Doku’nun farklı dillerdeki çığlığıdır.

Bu vesileyle bir kez daha;

Susma ses ol, 

Susma hesap sor,

Susmuyoruz nede olduğunu bilmek istiyoruz.

Kuşkusuz Kadının ulusal, cinsel ve sınıfsal kurtuluşu kapitalist emperyalist ve gerici sistemlerde değil, sosyalizmledir.

Kadına, çocuğa ve insana karşı şiddeti doğuran ve besleyen bütün nedenler ile son bulmadığı, toplumda kültürel gelişim güçlendirilmediği sürece şiddeti kınamaya insanca ve özgürce yaşam için kadın erkek omuz omuza mücadeleyi güçlendirelim.

Saygılarımla 


Hüseyin Y. – 30.11.2020

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑