Eğitim

Published on Eylül 23rd, 2021

0

Eğitim Sen: Öğrencilerin barınma sorunu acilen çözülmelidir

“Barınamıyoruz” diyerek birçok  kentte eyleme geçen öğrencilere ilişkin açıklama yapan Eğitim Sen, öğrencilerin insanca yaşayabilecekleri beslenme ve barınma hakkının anayasal bir  hak ve kamusal bir sorumluluk olduğunu kaydetti. 

Üniversite öğrencilerinin barınma sorununa dikkat çeken Eğitim Sen, pandemi ile birlikte birlikte ekonomik krizin yıkıcı etkilerinin özellikle yoksul halk kitleleri üzerinde derinden hissedildiği, öncelikli kaygının aç kalmamak olduğu bugünlerde kira ve konut fiyatlarının öncelikle büyük şehirlerde neredeyse yüzde 100 artmasının öğrenciler başta olmak üzere krizden en fazla etkilenen alt gelir gruplarının kiracı olarak tutunmasını imkansız hale getirdiğini belirtti. 

Çok sayıda kentte öğrencilerin “barınamıyoruz” diyerek eylemlere başladığını hatırlatan Eğitim Sen, “Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için yeni yurtlar yaptırmak, mevcut öğrenci yurtlarının fiziki ve altyapı koşullarını iyileştirmek için kaynak ayırmayan iktidar, yıllardır arka bahçesi olarak gördüğü tarikat-cemaat yurtları söz konusu olduğunda kamu kaynaklarını kullanmaktan geri durmamaktadır. Bu yurtlarda kalan öğrencilerin tarikat mensubu hocalar eşliğinde dini etkinliklere ve sohbetlere katılmasının zorunlu olduğu bilinmektedir. Siyasi iktidar, dini eğitimin okul öncesi eğitim kurumlarından itibaren verilmesi yönündeki çabalarından, üniversiteye kadar eğitim müfredatını laiklik ve bilim karşıtı bir çizgide yeniden oluştururken, pratikte tarikat ve cemaatleri, dini vakıf ve dernekleri eğitim sisteminin somut bir parçası olarak devreye sokmuş durumdadır. Öğrencilerin yıllardır tarikat-cemaat yurtlarına yönlendirilmesi iktidarın ‘Dindar nesil yetiştirme’ yönündeki siyasal-ideolojik hedeflerinden bağımsız değildir” ifadelerini kullandı. 

Eğitim Sen’in açıklaması şöyle devam etti: “Öğrencilerimizin insanca yaşayabilecekleri beslenme ve barınma hakkı, anayasal bir hak, kamusal bir sorumluluktur. Öğrenciler, siyasi iktidarla içli dışlı olan çeşitli dini grup ve cemaat yurtlarına mecbur bırakan bu sistemden acilen kurtarılmalıdır. İktidarın ve TOKİ’nin önceliği, Türkiye’de ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinde lüks konut yapmak değil, öğrencileri barınma ve yurt sorununa acilen çözüm bulmak olmalıdır.”

(ETHA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑