Latin Amerika

Published on Şubat 25th, 2021

0

Ekvator’da cezaevlerindeki isyanda can kaybı 75 oldu

Ekvator’da 3 farklı kentteki cezaevlerinde çıkan isyanlarda polisin müdahalesi sonucu yeni bilgilere göre 75 tutuklu hayatını kaybetti

Ekvator’da benzeri görülmemiş bir cezaevi krizi yaşandı. Aşırı dolu olan üç cezaevindeki şiddet olaylarında yeni bilgilere göre en az 75 kişi tutuklu hayatını kaybetti

Yetkililere göre cezaevlerindeki şiddet olayları çeteler arası rekabetten kaynaklandı. Özellikle narko-trafik çetelerinin çatıştığı belirtiliyor. Cezaevi servisi SNAI, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada ülkenin ikinci büyük kenti Guayaquil’de 34 tutuklu, güneydeki Cuenca cezaevinde 33 tutuklu ve güneydeki Latacunga’da 8 tutuklunun öldüğünü bildirdi.

Güvenlik güçleri arasında ölü olup olmadığı konusunda bilgi verilmezken, sayı belirtilmeden yaralanan polislerin olduğu ifade edildi.

Çeteler arasındaki çatışma iddiası

Savcılık, yaşanan olayları “kriminal çeteler arasındaki çatışmalara” bağladı. Cumhurbaşkanı Lenin Moreno, “kriminal örgütlerin eş zamanlı” saldırısı olduğu tepkisinde bulundu.

Salı gecesi polis ve gardiyanların, durumu kontrol altına aldıklarını belirtirken, ordunun da cezaevlerinin çevresine konuşlandığı açıklandı. Hükümet ayrıca bir kriz masası kurdu.

Cezaevi idaresine göre, cezaevlerindeki şiddet olayları, uyuşturucu trafiği ile finanse edilen ve buradan operasyonlarını yöneten çeteler arasındaki iktidar savaşından kaynaklanıyor.

Ekvator cezaevi sisteminde 60’a yakın cezaevi bulunuyor. 29 bin kişi kapasiteli bu cezaevlerinde 38 bin tutuklu bulunuyor ve sadece 1500 gardiyan var.

(Yeni Yaşam)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑