Açıklama

Published on Eylül 10th, 2021

0

“ESP umuttur, umut dimdik ayakta!”

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP)’ye yönelik gerçekleştirilen birçok şehirdeki operasyonları kınayan açıklama yayımladı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

AvEG-Kon tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Saray faşizminin sosyalistlere dönük gözaltı ve tutuklama saldırısını kınıyoruz!”

ESP UMUTTUR, UMUT DİMDİK AYAKTA!

AKP-MHP faşist iktidarı işçi ve emekçilere, tüm ezilenlere ve onların politik öncülerine dönük tasfiye amaçlı saldırılarına devam ediyor. Kürdistan’da gerilla alanlarına dönük katliam girişimi Rojava’da sivil halk katliamına dönüşmüşken, batı metropollerinde ise devrimci ve sosyalistlere dönük kaçırma, ajanlaştırma girişimleri, gözaltı ve tutuklama saldırıları günlük yaşanan olaylar halini aldı.

Türkiye ve Kürdistan’da devrimci, sosyalist muhalefetin merkezi güçlerinden biri olan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve Sosyalist Gençlik Dernekler Federasyonu (SGDF) ise söz konusu bu tasfiyeci saldırıların temel hedefi haline gelen güçlerden birisi olageldi. Pandemi koşullarında bile sayısız kez gözaltı ve tutuklama saldırısına maruz kalan ESP ve SGDF aktivist ve üyeleri, faşist devletin kolluk güçlerinin işkencelerine, sokak ortasında kaçırma girişimlerine, taciz ve tecavüz tehditlerine tanıklık etti.

Faşizmin devrimci ve sosyalistlerden, dolayısıyla ESP’den duyduğu korkuyu gösteren bu saldırılarının bir yenisi ise bugün, 10 Eylül sabahı gerçekleşti. Ankara merkezli yürütülen operasyonlarda onlarca ESP’li gece yarısı evleri basılarak, zor kullanılarak, işkencelerle gözaltına alındı. ESP İl Başkanı Mehmet Ali Tosun, SGDF MYK üyesi Şükran Yaren Tuncer, Şirvan Çeliker, Gizem Altunöz, Gökçe Otlu, Şule Duman, Betül Yıldırım’ın yanı sıra HDP Basın Büro çalışanı Ece Şimşekle birlikte, ODTÜ’de barış için akademisyenler bildirisi imzacılarından Sibel Bekiroğlu ve Mehmet Mutlu’da gözaltına alınanlar arasında.

Tarihi bir günde gerçekleşen bu gözaltı ve tutuklama saldırısı göstermektedir ki faşizm işçi ve emekçilerden, tüm ezilenler ve onların politik öncüleri karşısında büyük bir korku içerisinde. Artan işçi eylem ve grevlerinin sürekli yasaklanması, direnişten vazgeçmeyen kadınların sokak ortasında polis işkencesine maruz bırakılması, Kürt bölgelerinin yakılıp, bombalanması; Alevi evlerinin işaretlenmeye devam edilmesi, toprağını ve suyunu devlet karşısında savunan köylülere dönük kriminalize etme girişimleri faşizmin çatırdayan iktidarının, dozajı her gün biraz daha arttırılan şiddet yoluyla devamını sağlamak içindir. 

Ama nafile; on yıllardır faşizme karşı direniş halinde olan işçi sınıfı ve ezilenler, onların politik öncüleri devrimci ve sosyalistler tüm faşist saldırılar karşısında boyun eğmeden mücadelelerine devam etti, edecek. Sayısız saldırılara göğüs germiş, direnmiş ESP ve SGDF’ye dönük bu son gözaltı ve tutuklama saldırısı da faşizmin beyhude çabası olmaya mahkumdur. Faşizmi yıkmaya kararlı devrimci ve sosyalistler, tek bir adım bile geri atmadan kararlı mücadelelerine devam edecek.

Bizler AVEG-KON olarak, Avrupa’da yaşayan başta Türkiye ve Kürdistanlı göçmen işçi ve emekçiler olmak üzere, tüm demokratik, ilerici ve devrimci güçleri AKP-MHP faşist ittifakının sosyalistlere, ESP ve SGDF’ye dönük bu son saldırısını direnişi büyüterek karşılamaya, sokakta eylemli yanıtlamaya çağırıyoruz. Birleşik mücadelenin gücüyle protesto maillerinden sokak eylemlerine her türlü imkanı kullanarak sosyalistlere dönük gözaltı ve tutuklama saldırısını boşa çıkartalım.  

Faşizmi Birlikte Yıkacağız!

Gözaltı ve Tutuklama Saldırısına Son!

ESP Umuttur, Umut Dimdik Ayakta!

AvEG-Kon
Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑