Faşizm

Published on Kasım 21st, 2020

0

Faşist tırmanışa karşı yayın planındaki mücadeleden…


Doğan Özgüden

Nerdeyse yarım yüzyıldır Türk-İslam Sentezi’nin göç alan ülkelerde çeşitli adlar altında faşizan örgütlenmesine göz yuman Avrupa’da nihayet uyanma belirtileri görülmeye başladı.

Yine de, daha geçtiğimiz ay Belçika’nın Valon bölgesindeki Visé kentinin liberal parti MR üyesi belediye başkanı Viviane Dessart Ülkü Ocakları’nı ziyaret edip Üç Hilal ve Bozkurt’lu tabelalar önünde fotoğraf çektirmekte beis görmedi…

Neyse ki bu gaflet Belçika medyasında eskiye göre daha görünür bir tepkiyle karşılandı.

60’lı yıllardan beri faşist hareketin gelişimi ve yurt dışında örgütlenmesi konusunda Türkiye’deyken Akşam gazetesinde ve Ant dergisinde, 1971’den sonraki sürgün yıllarında İnfo-Türk‘te sürekli uyarıcı yayınlar yaptığımız gibi, çeşitli kitaplar yayınladık.

Akşam gazetesini yönetirken yazdığım ve 1966’da yayınlanan Faşizm adlı kitap dünyadaki faşist örgütlenmenin tarihini anlatıyor ve Türkiye’de Komünizmle Mücadele Dernekleri olarak başlayan faşist örgütlenmenin kısa bir süre sonra ülkenin başına bela olacağına dikkati çekiyordu.

İzleyen yıllarda faşizmin Türkeş’in önderliğinde partisiyle, Ülkü Ocakları’yla, komando kamplarıyla örgütlenerek devrimci işçi ve gençleri de katletmeye başlaması üzerine Çetin Özek’in “Faşizm ve Devrimci Halk Cephesi” adlı belgesel kitabını Ant Yayınları’nın 12 Mart darbesinden önceki son kitaplarından biri olarak 1970’de yayınladık.

Sürgün yıllarında İnfo-Türk bültenleriyle faşizmin Türkiye’de ve yurt dışındaki örgütlenmesi konusunda Avrupa kamuoyunu sürekli uyarırken 1978’de Ankara’da 7 TİP’li gencin katledilmesi üzerine “Ankara’da Katliam, Niçin?” adlı bir broşürü İngilizce, Fransızca ve Almanca olarak üç dilde yayınlayarak dünya kamuoyunu uyardık.

12 Eylül darbesinde sonra faşist cuntanın dünya kamuoyuna sol kadar sağ’ı da hedef aldığı görüntüsü vermek için MHP’lileri de tutuklayarak dava açması üzerine 1982’de Türkiye’deki faşist yapılanmanın içyüzünü ortaya koyan “MHP Davası ve Faşist Hareket” adlı kitabı yayınladık.

1987’de Fransızca yayınladığımız “Intégrisme Islamique en Turquie et Immigration” ve 1988’de İngilizce yayınladığımız “Extreme-Right in Turkey” adlı kitaplar Bozkurt’ların Pantürkizm’i, İslamcıların köktendinciliği ve ikisinin kutsal ittifakı olan Türk-İslam Sentezi hakkında ayrıntılı bilgi vererek dünya kamuoyunu uyarıyordu.

Bu kitaplardan pdf’lerine aşağıdaki link’ten ulaşılabilir:

https://www.info-turk.be/documents-pdf.htm

Tags: , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑