Halklar ve İnançlar

Published on Ağustos 2nd, 2021

0

FEDA: Şengal’in statüsü tanınmalı

Êzidîlere dönük 2014 yılındaki fermana dikkat çeken FEDA, “Şengal’in uluslararası statüye kavuşturulması hayati önemde” dedi.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), 3 Ağustos 2014’te Êzidîlere dönük fermana ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “3 Ağustos 2014‘te IŞİD barbarları Sincar’da, Êzidî halkına vahşice saldırmış, çocuk, kadın, yaşlı ve genç ayrımı yapmaksızın binlerce Êzidîyi katletmiş, on binlercesini kutsal mekanlarından göçertmişlerdir. IŞİD, 5 bin kadını ve genç kızı, Irak ve Suriye’de denetimlerinde tuttukları bölgelerde oluşturdukları köle pazarlarında kadın tüccarlarına satmış, kutsal mekanlarını ve ibadethanelerini bombalayıp, yakıp yıkmıştır” denildi.

‘STATÜNÜN TANINMASI HAYATİ ÖNEMDE’

“Êzidî ve Alevi inancının doğada bulunan canlı cansız tüm varlıkları bir ve eşit gören anlayışıyla hareket edilmiş olunsaydı, yeryüzünde savaşlar yerine barış egemen olurdu” vurgusunda bulunulan açıklamada, şunlar da ifade edildi:
“Hollanda ve Belçika parlamentolarının Êzidî jenosidini kabul etmeleri önemli bir gelişme olmakla birlikte, bugün esas olarak Şengal’in uluslararası statüye kavuşturulması hayati önemdedir. BM’nin hem soykırımı tanıması hem de Şengal statüsünü kabul etmesi halinde, mazlum Êzidî halkı inancını, ibadetini ve kültürünü özgürce yaşama şansını bulmuş olacaktır.
Yeni soykırımların yaşanmaması için tüm insanlığı birlikte mücadeleye çağırıyoruz.” (ANF)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑