Fransa

Published on Ekim 29th, 2020

0

Fransa’da kilise yakınlarında saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti

Fransa’da Notre Dame Kilisesi yakınlarında düzenlenen bıçaklı saldırıda ilk belirlemelere göre üç kişi hayatını kaybetti

Fransa’nın Nice kentindeki Notre Dame Kilisesi yakınlarında bıçaklı saldırı meydana geldi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.

Reuters’ın saldırıda hayatını kaybedenlerin arasında bir kadının bulunduğu ve başının kesilerek öldürüldüğü iddia etti. Ajansa konuşan bir polis kaynağı ve Fransız politikacı Marine Le Pen de bu iddiayı doğruladı.

Fransa polisi ise kafa kesme iddialarını henüz resmi anlamda teyit etmiş değil.

Saldırgan vurularak yakalandı

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırganın yakalandığını duyurdu. Christian Estrosi, “Saldırgan polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildikten sonra gözaltına alındı. Hastaneye kaldırıldı ve yaşıyor” dedi.

Görgü tanıkları da, saldırganın hem olay sırasında hem de yakalandıktan sonra tekbir getirdiğini öne sürdü.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından, Estrosi ile görüştükten sonra Bakanlıkta saldırıya ilişkin “kriz toplantısı” düzenlendiğini aktardı.

Yetkililer, olayın bir terör saldırısı olma ihtimali üzerinde durduklarını açıkladı. Fransa Terörle Mücadele Savcılığının da saldırıya ilişkin soruşturma başlattığı kaydedildi.

Karikatürle bağlantısı araştırılıyor

Reuters, olayın ülkede bir öğretmenin okulda Muhammed peygamberin karikatürü gösterdikten sonra öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtlığını körüklemesinden sonra gerçekleştiğine dikkat çekti.

Saldırının bu durumla olan bağlantısının da araştırıldığı öğrenildi.

Avignon’da da polis bir saldırganı etkisiz hale getirdi iddiası
Nice’te yaşanan bu olayın ardından bir başka Fransa şehri Avignon kentinde de bir kişinin saldırı düzenlediği iddia edildi.

Fransız radyo kanalı Europe 1’in aktardığına göre polis Avignon’da yoldan geçenleri bıçakla tehdit eden bir adamı öldürdü. Fransız medyası, saldırganın olay sırasında ‘tekbir getirdiğini’ yazdı.

Bu iddiayı uluslararası ajanslar son dakika gelişmesi şeklinde servis etti. Saldırganın kimliğinin belirlenmediği açıklanırken olayla ilgili henüz bir basın açıklaması yapılmadı.

Ne olmuştu?


Nice’te daha önce de 14 Temmuz 2016 Ulusal Bayramı’nda silahlı bir saldırgan aracını kutlamalar için toplanan kalabalığa sürmüş, saldırıda 86 kişi ölmüştü. Saldırıyı IŞİD üstlenmiş, saldıranın Tunus doğumlu bir Fransız vatandaşı olduğu açıklanmıştı.

Bu saldırıdan birkaç gün sonra da Rouen’deki bir kilisede Jacques Hamel isimli bir papaz sabah ayini sırasında boğazı kesilerek öldürülmüştü.

Bu olaydan 4 yıl sonra (16 Ekim 2020) Paris’te de ifade özgürlüğü ile ilgili dersinde Muhammed peygamberin karikatürlerini gösteren öğretmen Samuel Paty başı kesilerek öldürüldü.

Olaydan sonra başlatılan soruşturmada Samuel Paty’i öldüren Abdoulakh A.’nın ailesinden dört kişi, Paty’nin çalıştığı okuldaki bir veli ve ‘radikal İslamcı’ olmakla suçlanan bir kişinin yanı sıra beş öğrenci gözaltına alındı.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑