Irkçılık

Published on Nisan 26th, 2021

0

Gana kökenli dansçıya markette ırkçı hakaret

Almanya’da bir Gana kökenli Alman vatandaşının alışveriş yaptığı markette ırkçı hakaretlere maruz kaldı. Irkçı saldırının videosu 7 milyondan fazla kişi tarafından seyredildi.

Gana kökenli dansçı Prince Ofori sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Aldi gıda marketleri zincirinin Berlin-Neukölln şubesine alışverişe gittiği sırada 71 yaşındaki bir müşteri tarafından ırkçı hakaretlere maruz kaldığı ve oradaki diğer müşterilerin de bu hakaretlere destek verdiği görülüyor.

Ofori paylaşımında “Negerküsse” (Zenci öpücüğü) adıyla satılan ancak daha sonra ırkçı söylem içerdiği için Almanya’da adı “Schokoküsse” olarak değiştirilen şekerlemeye 71 yaşındaki müşteri ısrarla “Zenci öpücüğü” dediği için aralarında tartışma çıktığını belirterek bunun ırkçı bir ifade olduğunu ve bu nedenle söz konusu terimi kullanmaması için uyardığını anlatıyor.

Ofori tartışma sırasında market müdürünün gelerek kendisini dışarı attırdığını vurgulayarak konunun takipçisi olacağını ve şikayetçi olduğunu ifade etti.

Aldi’den konuya ilişkin yapılan açıklamada ise olayın soruşturulduğu ve özür dilendiği belirtildi. Ayrıca, ırkçı elemanın işten çıkartıldığı da açıklandı.

Almanya medyasında geniş yankı bulan ırkçı saldırının videosu milyonlar tarafından seyredildi. Ofari’nin kendi Instegram hesabında paylaşılan video, 7 milyondan fazla kez tıklandı.

Ofari tarafından paylaşılan görüntü:
https://www.instagram.com/tv/CN-0KxdqMzd/?utm_source=ig_web_copy_link

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑