Basın-Yayın

Published on Ekim 14th, 2021

0

Gazete Duvar’da istifalar

Ali Duran Topuz’un Gazete Duvar’ın genel yayın yönetmenliğinden istifa ettiğini duyurmasının ardından Cansu Çamlıbel, Bahadır Özgür, Şenay Aydemir, Hakkı Özdal ve Ayşe Çavdar gibi isimler gazeteden ayrıldıklarını açıkladı.

Gazeteci Ali Duran Topuz, dün (13 Ekim) akşam saatlerinde Twitter hesabından genel yayın yönetmenliğini üstlendiği Gazete Duvar’dan istifa ettiğini duyurdu.

Topuz’un ardından Duvar English şef editörü Cansu Çamlıbel ve gazetecinin yazarları Bahadır Özgür, Şenay Aydemir, Hakkı Özdal, Aydın Selcen, Hale Gönültaş, Özgür Topuz, Ayşe Çavdar, Azmi Karaveli, Kemal Can veAli Rıza Taşkale gibi isimler de artık gazeteye yazmayacaklarını duyurdu.

Ali Duran Topuz, Türkiye’nin ilk vicdani retçilerinden Vedat Zencir’in sahibi olduğu ve Ağustos 2016’da yayın hayatına başlayan gazetenin kurulduğu günden beri genel yayın yönetmenliğini yapıyordu.

TIKLAYIN – Vedat Zencir “Gazete Duvar”ı Anlatıyor

Gazetede çalışan muhabir ve editörlerin durumuna ilişkinse henüz bir şey bilinmiyor. Bugün öğlen saatlerinde bir toplantı yapılacağı konuşuluyor. 

Topuz: Bir kişiye hakkım helal değil

Ali Duran Topuz istifa haberini “Her şeyin bir başı vardır bir de sonu. Gazete Duvar ile bir bağım kalmamıştır. Mesai arkadaşlarıma, yazarlara, okurlara binlerce teşekkürler. Eleştiren, kızan, öven herkese de şükran. Hakkınızı helal edin. Bir kişiye hakkım helal değil. O kendisini gösterecek zaten” sözleriyle açıkladı.

Duvar English’i kuran Çamlıbel de gitti

Topuz’un ardından Duvar English şef editörü Cansu Çamlıbel de kurumdan ayrıldığını duyurdu. Duvar’ın İngilizce servisinin kurulmasında büyük emeği olan Çamlıbel, “Ali’nin davetiyle katıldığım GazeteDuvar ailesinde o olmadığı takdirde benim de olmam söz konusu olamaz. İyi gazeteciliğe inanan ve destek veren herkesle nasılsa yine yeniden buluşuruz. Bu kadar kıymetli bir çabaya bu şekilde veda ediyor olmak kalbimizi kırdı elbet” paylaşımı yaptı.

Bahadır Özgür: Başka yerde görüşürüz yine

İki ismin ardından Duvar’ın öne çıkan yazarlarından Bahadır Özgür de gazeteden ayrıldığını açıkladı.

Özgür, Topuz’a destek çıkarak “Ali Topuz bir an dahi tereddüt etmeden yazı yazma imkanı sundu bana. Onun siyasal bakışının, ahlakının, üslubunun ürünü olan Duvar sayesinde çok fazla şey kazandım. Hakkını o da helal eder umarım. Duvar emekçilerine de sonsuz teşekkürler. Başka yerde görüşürüz yine…” dedi.

Çavdar: Ne olduğunu bilmiyorum

Gazeteci Ayşe Çavdar da, Duvar’dan ayrılan isimler arasında yer aldı. Yaşananlar hakkında bilgisi olmadığını söyleyen Çavdar, “Ne olduğunu bilmiyorum, saatlerdir anlamaya çalışıyorum, ama Ali’siz bir Duvar’da olmayacağım ben de” dedi.

Aydemir: Bu serüven de buraya kadarmış

Gazetede sinema yazıları yazan Şenay Aydemir de Topuz, Çamlıbel ve Özgür’ün ardından cuma günü yayınlanacak son yazısının ardından yazılarına son verdiğini açıkladı: Aydemir “Duvar daha proje iken çağırdı beni Ali Topuz. Tek satırıma, tek bir cümle edilmedi. Duvar sayesinde çok özel gazetecilerle çalıştım, güzel insanlarla tanıştım. Ama bu serüven de buraya kadarmış. Cuma günü yayınlanacak son yazı ile birlikte Duvar’daki yazılarıma son veriyorum.” Dedi.

Taştekin de gitti

Fehim Taştekin ise “Radikal kapanırken okurlarımız ‘Abi yeter ki yaz, taşa yaz, duvara yaz, biz bulur okuruz’ demişti! Veda yazımda ‘Ali Topuz da zor zamanda dosta ne göndereceğini bilendir, bana gönderdiği de Nesimi’den bir şaheserdi’ diye not düşmüştüm. Sonra sevgili Ali Topuz ‘İşte duvar, gel yaz’ dedi. Ben de yazdım, 5 yıl, yaklaşık 500 yazı. Keyifle ve özgürce. Şimdi davetin sahibi gitti. Ahde vefamız vardır. Ve Ali Topuz ile Ömer Araz’ı çalışamaz noktaya getiren koşullar benim için de geçerlidir. Duvar benim için Radikal’in devamı gibiydi, bütün emekçilerine minnettarım. ‘Nefes aldığımız bir yerdi, güzeldi’ diyeceğiz” sözleriyle ayrıldığını duyurdu.

(Bianet – HA)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑