Tarih

Published on Haziran 28th, 2021

0

Hasan Kaya’nın hayatı kitaplaştırıldı

Ayancık’ın halkçı belediye başkanı Hasan Kaya’nın hayatı kitap oldu. Volkan Atılgan’ın hazırladığı “Kırk Yıl Önce Kırk Yıl Sonra Ayancık” isimli kitap, Kaya’nın “kamucu belediyecilik” anlayışına dikkat çekiyor.

Sinop’un Ayancık’ın ilçesinin halkçı belediye başkanı Hasan Kaya’nın hayatı kitaplaştırıldı. Belgesel fotoğrafçı Volkan Atılgan’ın hazırladığı ve Pel Yayınları’ndan çıkan “Kırk Yıl Önce Kırk Yıl Sonra Ayancık’’ isimli nehir söyleşi kitabı okurla buluştu. Kitap, DİSK’in Ayancık Belediyesi’nde örgütlenmesinden belediyenin bir ekmek fabrikası açmasına, belediye başkanının çalış̧an iş̧çilerden daha düş̧ük maaş̧ almasından toplu taşımanın yaygınlaştırılmasına “kamucu belediyecilik” anlayışına mercek tutuyor. Kitabın önsözünü Prof. Dr. Aziz Konukman yazarken 12 Eylül faşist darbesi sonrası, Sinop’un Ayancık ilçesinde ilk gözaltı ve tutuklanmayı yaş̧ayan, oğlu ile birlikte iş̧kenceye maruz bırakılan belediye başkanın hikâyesi oldukça çarpıcı.

Prof. Dr. Konukman, kitabın önsözü için kaleme aldığı yazıda, şunları dile getiriyor: “Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar, dayanışmacı, katılımcı ve eşitlikçi bir belediyecilik anlayışının artık kaçınılmaz hale geldiğini göstermektedir. Küreselleşmeyle 80’li yıllarda giderek yaygınlaşan Dünya Bankası patentli, günümüz sosyal belediyecilik anlayışının yarattığı tahribat Türkiye dahil birçok ülkede büyük bir boyuta ulaşmıştır. Bilindiği üzere bu uygulamayla, ranta ve tüketime dayalı bir kentleşme yaratılmış ve kent yoksulları yardım yoluyla belediyeye bağımlı insanlar haline getirilmiştir. İnsan, kendine ve kentine yabancılaştırılmış, doğa acımasızca katledilmiştir. Belediye piyasanın hizmetine girmiş; insan ise tüketim çarkının dişlisi haline getirilmiştir. Bu yeni seçeneğin inşasında, geçmiş toplumcu belediyecilik deneyimimiz ilham verici ve yol gösterici olabilir. Bu perspektiften bakıldığında, Volkan Atılgan’ın hazırladığı Hasan Kaya beyefendinin ortaya koyduğu kamucu belediyecilik örneği geçmişi hatırlatmakla kalmıyor aynı zamanda yeni bir belediyecilik anlayışının inşa edilmesine küçük bir ilçe deneyiminden hiç de mütevazi sayılamayacak bir katkı sunuyor.” (BirGün)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑